Narzędzia:

Gala laureatów 6. edycji konkursu „List do Taty”

24.11.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

24 listopada br. w Senacie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom 6. edycji konkursu „List do Taty”, zorganizowanego przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net pod honorowym patronatem rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

W konkursie pierwszą nagrodę otrzymała Martyna Pikul ze Szkoły Podstawowej w Pawłowiczkach (okręg wyborczy senatora Beniamina Godyli), drugą – Wiktor Hałas ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. 25 Kaliskiej Dywizji Piechoty w Łęczycy (okręg wyborczy senatora Przemysława Błaszczyka), trzecią zaś Dominik Słapek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piotrowie (okręg wyborczy senatora Krzysztofa Słonia).

Jury konkursu przyznało także 7 równorzędnych wyróżnień: Jakubowi Świszczowi ze Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warzycach (okręg wyborczy senator Alicji Zając), Marcie Wochnik ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej w Pieszycach (okręg wyborczy senatora Aleksandra Szweda), Wiktorii Kliszewskiej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ptaszkowie (okręg wyborczy senatora Jana Filipa Libickiego), Oldze Pyszce ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile (okręg wyborczy senatora Adama Szejnfelda), Aleksandrze Służałek ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Karola Miarki w Katowicach (okręg wyborczy senatora Marka Plury), Amelii Bindzie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu (okręg wyborczy senatora Jerzego Chróścikowskiego), Borysowi Poczciarskiemu z Zespołu Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej (okręg wyborczy senator Joanny Sekuły).

Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej senator Jan Filip Libicki podkreślił, że obecna edycja konkursu jest wyjątkowa ze względu na rekordową liczbę nadesłanych listów – ponad 2800, a także liczbę senatorów zaangażowanych w przeprowadzenie konkursu w swoich okręgach wyborczych – na 100 senatorów zgłosiło się 46. Zwracając się do laureatów, przewodniczący komisji podziękował im za udział w konkursie, a także za odwagę. Jak mówił, trzeba mieć odwagę, aby przelać emocje i uczucia na papier, zdając sobie sprawę, że będzie to czytane przez obce osoby. Podziękował też dyrektorom i nauczycielom za zainteresowanie się konkursem.

„Ten konkurs pokazuje, jak wyjątkowa i ważna jest emocjonalna więź dziecka z ojcem” – mówił marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. „To intymna relacja, której wyraz znalazł się w Waszych listach” – dodał. Zwrócił też uwagę, że pogodzenie ambicji i obowiązków zawodowych ojca z uczestnictwem w życiu dzieci nie jest łatwe, ale, jak podkreślił, to jak wychowamy nasze dzieci jest ważniejsze od naszych osiągnięć.

„W swoich listach prostymi słowami pokazaliście to, co jest najważniejsze w życiu – miłość rodzicielska” – mówił rzecznik praw obywatelskich w przesłaniu skierowanym do laureatów konkursu.

Dariusz Cupiał z Fundacji Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net podkreślił, że zawarty w listach opis roli taty w życiu dziecka jest zbieżny z misją fundacji. Jak mówił, dzielimy się swoim doświadczeniem, aby stawać się lepszymi ojcami.

Podczas uroczystości nagrodzone listy czytał aktor Teatru Nowego w Łodzi Dariusz Kowalski. O swoich ojcach i ich roli tak pisali zwycięzcy konkursu:

„Kocham Cię, bo ciągle mi tłumaczysz, że to dobrze, gdy mam własne zdanie. Kocham Cię, bo każdy dzień spędzany z Tobą jest jak jajko niespodzianka. Nigdy nie wiemy, co się wydarzy, ale zawsze jest fajnie. Mogłabym tu w nieskończoność wypisywać rzeczy, za które Cię kocham. Jednak na koniec pragnę Ci za to wszystko podziękować! Dziękuję, że Ciebie mamy, jesteś naszym oparciem, a nasze wspólne chwile zawsze wywołują uśmiech na twarzy”.

„Piszę do Ciebie list o tym, kim jesteś i ile dla mnie znaczysz. (…) Wiem, że go przeczytasz i będziesz dumny. Dumny nie tylko ze mnie, ale także z siebie, bo jesteś najlepszym Tatą pod słońcem. Tatą, który czuwa, chroni i obroni. (…) Nasza rodzina jest jak puzzle, wszystkie złożone puzzle są pięknym obrazkiem, a gdy jakiegoś puzzla zabraknie, to obrazek jest niepełny. Każdy puzzel ma swoją rolę, cel i miejsce. I Ty też, Tato, masz swoją rolę, cel i miejsce w naszej rodzinie, tak jak i ja, mama i mój brat Wojtuś”.

„Kochany Tato, chcę Ci powiedzieć, kim dla mnie jesteś i ile dla mnie znaczysz. Powiedzieć, że jesteś dla mnie bohaterem to niewystarczające. Wszystko umiesz zrobić i naprawić. Prowadzisz gospodarstwo rolne i pracujesz jako kierowca, a jajecznica w twoim wykonaniu jest najpyszniejsza na świecie (…) Tato kocham Cię i podziwiam Cię. Nie zmieniaj się. Wiem, że mogę jeszcze wiele od Ciebie się nauczyć”.

Podczas pobytu w Warszawie laureaci konkursu zwiedzili także parlament i odwiedzili Centrum Nauki Kopernik.

Celem konkursu, adresowanego do uczniów klas czwartych i piątych szkoły podstawowej, było skierowanie uwagi opinii publicznej na niezastąpioną rolę ojca w życiu dziecka. Jego uczestnicy mieli za zadanie napisać list na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Masłowski na międzyparlamentarnej konferencji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

Senator Piotr Masłowski wziął udział w konferencji nt. gospodarki o obiegu zamkniętym w Brukseli

Senacki Zespół ds. Innowacji w Gospodarce dyskutował o nowych metodach ochrony wód powierzchniowych

Pierwsze posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce poświęcono wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej UE i metodom obniżania ilości biogenów w wodach powierzchniowych.

Spotkanie komisji spraw europejskich parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

Parlamentarzyści Trójkąta Weimarskiego debatowali na temat perspektyw i skutków rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówili także kwestie związane ze zmianą unijnych traktatów.