Narzędzia:

„Ciałopozytywność, fatphobia i body shaming” - posiedzenie Zespołu ds. Promocji Zdrowia w Każdym Rozmiarze

zdrowie 16.11.2021
Parlamentarny Zespół ds. Promocji Zdrowia w Każdym Rozmiarze (fot. Grzegorz Krzyżewski - Kancelaria Senatu)

16 listopada 2021 r. w Senacie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Otyłością, który zmienił nazwę na: ds. Promocji  Zdrowia w Każdym Rozmiarze. Tematem było „Ciałopozytywność, fatphobia i body shaming”. Przewodniczący zespołu poseł Marcin Kulasek przypomniał, że otyłość jest chorobą, którą należy leczyć i że ważne jest, aby niezależnie od wagi prowadzić zdrowy tryb życia. Podkreślił, że kluczem do zdrowia psychicznego i fizycznego jest samoakceptacja.    

Anna Ścibisz, bariatra i kardiolog, zwróciła uwagę, że ponad połowa polskiej populacji jest dotknięta otyłością i że wzrasta wskaźnik otyłości olbrzymiej. Mówiła, że nasza służba zdrowia nie jest przygotowana, aby nieść pomoc pacjentom z otyłością patologiczną, aby zapewnić im komfort i intymność leczenia (brakuje m.in. specjalnych karetek, łóżek , aparatów pomiarowych). Jej zdaniem, body shaming oraz fatphobia prowadza do opóźnienia diagnozy i leczenia otyłego pacjenta.  Uważa ona, że niedopuszczalne jest zrzucanie odpowiedzialności za różne schorzenia na otyłość pacjentów, a co za tym idzie wyszydzanie i poniżanie takich osób, mające miejsce w placówkach służby zdrowia.  Nieocenione jest za to wsparcie psychiczne – nie należy przekonywać, iż to pacjent jest sam sobie winien, bo za dużo jadł, co skutkuje wstydem i nienawiścią do swojego ciała, trzeba takiego pacjenta wspierać.    

Janina Bąk, statystyczka i blogerka, która przyznała, że sama choruje na otyłość, podkreśliła powiązanie między otyłością a chorobami psychicznymi, które mogą być jej przyczyną lub skutkiem. Zaznaczyła, że otyłe osoby to często ofiary przemocy, dyskryminacji i hejtu – w szkole, miejscu pracy i internecie. Jednocześnie zwróciła uwagę na fakt, że nie został stworzony ogólnopolski system wsparcia, zwłaszcza w zakresie opieki psychoterapeutycznej, dla takich osób. „Wartości człowieka nie mierzy się w kilogramach i wskaźnikiem BMI” – powiedziała.     

Natalia Skoczylas,  specjalistka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, mówiła o ciałopozytywności jako o sprzeciwie wobec określania wartości człowieka na podstawie jego wagi i o  akceptacji dla własnego ciała. Poruszyła kwestię stereotypizacji, tego, że uważa się, iż „grube jest złe”. Opowiedziała się za tym, aby otyłość była wymieniona w katalogu dyskryminacji , tak jak wiek czy płeć. 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Posiedzenie Senackich Zespołów ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz MŚP

O zmianach w Polskim Ładzie – czy naprawiono już wszystko, co zepsuto, debatowali senatorowie, eksperci i przedstawiciele przedsiębiorców i strony społecznej na posiedzeniu Senackich Zespołów ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz MŚP.

Senator Krzysztof Kwiatkowski na obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego

Senator Krzysztof Kwiatkowski reprezentował Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego.

W Senacie na temat gospodarki i przedsiębiorczości w XX-leciu międzywojennym

26 maja br. w Senacie – z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP oraz 115. rocznicy powstania Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – dyskutowano o gospodarce polskiej tego okresu.