Narzędzia:

Senator Krzysztof Kwiatkowski zaprosił Parlament Młodych na kolejne obrady do Senatu

20.11.2020
Senator K.Kwiatkowski na inauguracji Parlamentu Młodych (fot.Marta Marchlewska,Kancelaria Senatu)

„Wracacie do parlamentu” – rozpoczął swoje wystąpienie senator Krzysztof Kwiatkowski podczas inauguracji posiedzenia Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. Senator, w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego zaprosił Parlament Młodych na kolejne obrady do Senatu.

Senator przypomniał, że jest to rezultat wrześniowego spotkania przedstawicieli tego parlamentu z Marszałkiem Senatu. Podkreślił, że Senat jest miejscem symbolicznym polskiego parlamentaryzmu, gdzie toczy się debata na argumenty. "Parlamentaryzm to kultura dyskusji. To nie jest kultura, w której  ktoś dostaje gazem po oczach, ktoś biega z pałką teleskopową, a poglądy możemy wyrażać wyłącznie na transparentach i kartonach papieru na, których wypisujemy swoje hasła" - powiedział senator.

Według senatora Parlament Młodych, który dyskutuje na tak ważne tematy jak w 2019 r. o roli młodzieży w Zjednoczonej Europie, powinien to robić w polskim parlamencie.

„Chcemy Was słuchać” – mówił senator Kwiatkowski i jako przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu zadeklarował, że będzie pytał o opinię Młodych w kwestii inicjatyw ustawodawczych Senatu. Poinformował, że na najbliższym posiedzeniu Senatu rozpatrywana będzie inicjatywa Senatu  dotycząca działania młodzieżowej rady powiatu oraz młodzieżowego sejmiku województwa. Dodał, że takie rady już działają w wielu gminach, a teraz po przyjęciu tego projektu ustawy możliwe będzie tworzenie takich rad na poziomie powiatów i w województwach.

Zdaniem senatora Kwiatkowskiego młodzi ludzie mają prawo wyrażać swoje poglądy i ich racje powinny być uwzględniane. Wyraził nadzieję, że głos młodego pokolenia nie będzie  już marginalizowany.

Życzył młodym ludziom, by jak najprędzej zostali posłami, senatorami, by zasiadali w ławach rządowych, by swoje racje ucierali w dyskusjach. „Izba refleksji uwzględnia głos młodego pokolenia – Senat stoi przed Wami otworem” – zakończył swoje wystąpienie senator Kwiatkowski.

Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 20-21 listopada br. obraduje on-line pod hasełem: Izba refleksji młodego pokolenia. O współczesnych wyzwaniach i współpracy aktywnej młodzieży z decydentami. Parlament Młodych RP to inicjatywa rozpoczęta w 2018 r. Obrady tego parlamentu odbywają się co roku i uczestniczą w nich młodzi ludzie, którzy się zgłoszą. 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Z prac komisji senackich – 23 lutego 2021 r.

Obradowały komisje ds. klimatu, samorządu terytorialnego, zdrowia i budżetu.

Zmarł Jerzy Dietl, senator I kadencji

W nocy z 22 na 23 lutego 2021 r. zmarł Jerzy Dietl, senator I kadencji.

Senacki Zespół ds. Spółki GetBack S.A. zapoznał się ze stanowiskiem RPO

Obradował Senacki Zespół do Spraw Spółki GetBack