Narzędzia:

Senatorowie na uroczystościach 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

społeczeństwo 31.07.2020
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu)

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński w przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego złożył wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie. Wcześniej senator Barbara Borys-Damięcka w imieniu marszałka Senatu  złożyła wieniec przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” na stołecznym Żoliborzu.

Na uroczystości obecny był senator Michał Kazimierz Ujazdowski.

Uroczystości na Żoliborzu rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego. W czasie uroczystości, w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim,  została odmówiona modlitwa.  Na zakończenie odśpiewano „Marsz Żoliborza”. Przedstawiciele m.in. prezydenta, parlamentu, wojska, władz miasta i dzielnicy Żoliborz oraz organizacji kombatanckich i mieszkańcy złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty.

Senator Barbara Borys-Damięcka  5 sierpnia  br. złożyła wieniec imieniu Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego przed pomnikiem „Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944”.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Godzina "W" była formalnym początkiem Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 rozpoczął się w stolicy Polski zryw niepodległościowy - do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące – do 2 października. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja „Zielone rolnictwo: potencjał polskiej agrobiotechnologii”

11 czerwca 2021 r. w Senacie dyskutowano na temat potencjału polskiej agrobiotechnologii.

Posiedzenie Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu RP

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 10 czerwca br., dyskutowali między innymi o Krajowym Planie Odbudowy oraz o Polskim Ładzie.

Wicemarszałkowie Senatu pożegnali prof. Samsonowicza

Gabriela Morawska-Stanecka oraz Bogdan Borusewicz wzięli udział w uroczystościach pożegnalnych prof. Henryka Samsonowicza, które odbyły się 10 czerwca br. na warszawskich Powązkach Wojskowych.