Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu z Prezydentem RP

13.05.2020
Spotkanie Marszałka Senatu RP z Prezydentem RP (fot. M.Józefaciuk - Kancelaria Senatu)

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się we środę, 13 maja br. z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Jak poinformował, rozmowa dotyczyła spraw ogólnoustrojowych, które są żywotne dla interesu Rzeczpospolitej. Rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta.

Podczas spotkania z dziennikarzami Marszałek Grodzki zapowiedział, że Senat będzie intensywnie pracował nad ustawą, dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich i wyraził rozczarowanie, że Izba po raz kolejny będzie musiała wykonać pracę, której nie zrobił Sejm. Jak zauważył Marszałek, ustawa ta przemknęła przez Sejm i choć procedowana była kilka godzin dłużej niż poprzednia, to jednak bez rzetelnej debaty, ze skróceniem czasu zadawania pytań i bez przyjęcia nawet najmniejszej poprawki opozycji. "To zły prognostyk, bo marzy mi się, żeby choć raz Sejm zajął się ustawą w taki sposób, by wypracował konsensus, który by ułatwił prace Senatowi Rzeczypospolitej " – ocenił prof. Tomasz Grodzki. Dodał, że poświęcił wiele czasu i przeprowadził wiele rozmów na temat tego, by wypracować pewnego rodzaju kompromis, który spowodowałby, że losy tej ustawy w Senacie byłyby łatwiejsze. "Tak się nie stało, musimy więc wykonać w Senacie tę pracę, której nie wykonano w Sejmie" - zaznaczył prof. Grodzki.

Jak podkreślił Marszałek Senatu, prezydent Andrzej Duda zaprosił go na spotkanie, gdy w Sejmie trwały jeszcze prace legislacyjne i nie było wiadomo, w jakim kształcie ustawa zostanie uchwalona. Marszałek Senatu zwrócił jednocześnie uwagę, że prezydent w tej materii ma pewną niezręczną rolę, bo występuje w roli podwójnej - i jako prezydent Rzeczypospolitej, i jako kandydat.

Prof. Tomasz Grodzki dodał, że jest rozczarowany, iż części pracy nie wykonał za Senat Sejm, bo - jego zdaniem - odrzucenie wszystkich poprawek opozycji jest złym sygnałem z punktu widzenia legislacyjnego, psychologicznego, a przede wszystkim z punktu widzenia jakości aktu ustawodawczego. Zaznaczył, że sytuacja sprzed 10 maja, kiedy udało się dzięki m.in. Senatowi i samorządowcom uniknąć kompromitacji państwa polskiego, nie może się powtórzyć. "Wybory muszą być przeprowadzone w sposób demokratyczny, bezpieczny i w taki sposób, który odda rzeczywistą wolę narodu, ktokolwiek zwycięży w tych wyborach" - powiedział Marszałek Grodzki. Podkreślił, że musi być przestrzegany kalendarz wyborczy, także dla tych, którzy będą chcieli dołączyć do tego wyścigu. "Będziemy pracować intensywnie i będziemy podejmować wszystko to, do czego Senat jest trochę zmuszony przez ekspresowe tempo Sejmu" - zadeklarował prof. Tomasz Grodzki

Marszałek Senatu poinformował, że zamierza wystosować zaproszenie do spotkania w Senacie do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, aby wypracować z partią rządzącą jakiś kompromis, który ułatwi pracę Senatowi nad ustawą, tak żeby - jak to określił - nikt nie mógł powiedzieć, że mamy prezydenta, który został wybrany w wyborach, które nie są wyborami, które nie spełniają standardów demokratycznych, narażają reputację Rzeczpospolitej na świecie".

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.