Narzędzia:

Marszałek Senatu: jestem dumny, że senatorowie wykonali solidną pracę legislacyjną

legislacja 05.05.2020
Marszałek Senatu: jestem dumny, że senatorowie wykonali solidną pracę legislacyjną (fot. Michał Józefaciuk-Kancelaria Senatu)

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki zapewnił, że Senat dotrzyma 30-dniowego konstytucyjnego terminu w pracach nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. Na briefingu przed posiedzeniem Senatu we wtorek, 5 maja br. po raz kolejny odrzucił zarzuty, jakoby złośliwie przetrzymywał w Izbie tę ustawę. "Złośliwości w tym nie było żadnych; raczej odwrotnie - poważne podejście do procesu stanowienia prawa. Od tego jest Senat jako izba wyższa polskiego parlamentu i jestem dumny, że senatorowie wykonali tak poważną, solidną pracę legislacyjną" – powiedział Marszałek Grodzki.

Jak podkreślił Marszałek Senatu, senatorowie to "poważni ludzie, wybrani w powszechnych wyborach, którzy otrzymali mandat od wielu dziesiątek, jak nie setek tysięcy ludzi". "Wierzę w to, że dobro Rzeczypospolitej to jest dla nich rzecz święta i najważniejsza, dlatego na tym buduję swój optymizm" – dodał. Prof. Tomasz Grodzki powtórzył, że Senat wykonuje pracę, której nie wykonano w Sejmie. "Ta ustawa przemknęła przez 3,5 godziny przez Sejm, a myśmy poprosili o opinie wiele poważnych ciał: Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwową Komisję Wyborczą, z dziwnych przyczyn pominiętą w tym projekcie, Sąd Najwyższy. Również do nas spływały opinie wielu innych środowisk z Polski, z zagranicy, wiele od Polonii, która czuje się absolutnie pominięta" – powiedział Marszałek Grodzki. Dodał, że przepisy ustawy konsultowano też z pocztowcami. "Oni jasno nam powiedzieli, że w tej formie tak zwany pakiet wyborczy dla listonosza to jest nic innego jak ulotka reklamująca AGD czy najbliższą pizzerię, a formalnie biorąc to tzw. druk bezadresowy - bez adresu, bez imienia i nazwiska. To już pachniało pewną tragifarsą" - ocenił prof. Grodzki.

Uchwalona 6 kwietnia ustawa przewiduje, że tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Ustawa daje też marszałkowi Sejmu prawo przesunięcia terminu wyborów, jednak w granicach wyznaczonych przez konstytucję, czyli najpóźniej na 23 maja. Połączone komisje: ustawodawcza, praw człowieka oraz samorządu terytorialnego i administracji rekomendują Senatowi odrzucenie ustawy. Mniejszość komisji wnosi o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.