Narzędzia:

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki na gali z okazji XX-lecia Związku Województw RP

15.09.2022
fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

„Głęboko wierzę w wizję Polski samorządowej, obywatelskiej, w której władza jest bliska ludzi, gdzie ludzie mają bezpośredni wpływ i decydują o tym, co jest dobre dla województw, dla powiatów, czyli dla nas” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas jubileuszu XX-lecia Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej 14 września br. w Karpaczu. Marszałek przypomniał, że dwustopniowa reforma samorządowa, która rozpoczęła się w 1990 r., uznawana jest za jedną z najważniejszych i najlepiej przeprowadzonych reform polskiej transformacji. Była ona możliwa dzięki zaangażowaniu pierwszego niekomunistycznego rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego oraz Senatu I kadencji.

„Wszyscy razem, w tej sztafecie pokoleń samorządowców, zbudowaliście znakomitą organizację, która ma wiele wspólnego z Senatem RP” – mówił Marszałek do samorządowców. Dodał, że Senat RP X kadencji dostrzega i docenia gigantyczny wysiłek samorządności, jest szeroko otwarty na postulaty przedstawicieli środowiska samorządowego. Z wielką uwagą wsłuchuje się w ich krytyczne uwagi, zarówno co do samego procesu stanowionego prawa,  jak i treści przyjmowanych przepisów.

Zdaniem Marszałka idea samorządności w Senacie jest nadal bardzo żywa. Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, której przewodniczy senator Zygmunt Frankiewicz pracuje intensywnie i wpisuje się w tę ideę. Senat RP jest też na bieżąco informowany, o problemach samorządów, ponieważ Marszałek, jak i senatorowie spotykają się z reprezentacjami różnych szczebli samorządowych.  Marszałek, zaprosił Związek Województw RP, jako niezwykle silną organizację, do dalszych konsultacji i współpracy w kwestiach legislacyjnych.

Marszałek podkreślił, że to samorządy w sposób, który wzbudził podziw na świecie, pomagają milionom uchodźców z Ukrainy. Dodał, że w tym trudnym czasie pojawiły się nowe problemy, jak inflacja czy brak pieniędzy np. na ochronę zdrowia. „Tym bardziej trzeba docenić państwa wspólną pracę. Jesteście jednym z nielicznych ciał kolegialnych, które reprezentuje różne opcje polityczne. Jesteście w stanie rozmawiać i wypracować wspólne rozwiązania, pracować niezależnie od osobistych poglądów dla dobra obywateli” – powiedział.

Prezes Zarządu ZWRP Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, wręczył podczas gali wyróżnienia osobom, które współdziałały na rzecz tworzenia się Polskich Regionów. W tym roku otrzymali je: Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, Elżbieta Bieńkowska, Jan Kozłowski, Krzysztof Iwaniuk, Roman Potocki i Martina Furdek Hajdin.

Uroczysta gala połączona została z XXXIX Zgromadzeniem Ogólnym, podczas którego samorządowcy podsumowali działania Związku w roku 2021 r. 

Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej to stowarzyszenie, które od 2002 r. zrzesza wszystkie 16 województw w Polsce. Adam Krzysztof Struzik – obecny Marszałek Województwa Mazowieckiego, jest wiceprezesem Zarządu ZWRP, był senatorem w latach 1991-2001 i Marszałkiem Senatu RP III kadencji. Drugim wiceprezesem jest Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego. W latach 2005-2013 był także senatorem. Głównym celem organizacji jest wspieranie idei samorządu terytorialnego, obrona wspólnych interesów województw oraz dążenie do społeczno-gospodarczego rozwoju polskich województw. ZWRP nieprzerwanie od 20 lat reprezentuje polskie regiony na arenie krajowej i międzynarodowej.  Jego członkowie uczestniczą w debatach i współpracują w kwestiach polityki regionalnej. Organizacja stwarza okazje do dialogu, daje szansę wypracowywania wspólnych rozwiązań, które pozwalają na lepszą reakcję na wszelkie kryzysowe sytuacje.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Marszałek Senatu wzięła udział w inauguracji XVI Międzynarodowej Konferencji Naukowej Praw Człowieka

Konferencja naukowa poświęcona była 75-leciu oddziaływania Rady Europy na kształtowanie europejskiej przestrzeni prawnej w obszarach demokracji, praworządności i ochrony praw człowieka