Narzędzia:

Marszałek Senatu RP na inauguracji zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologicznych

01.09.2022
fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki uczestniczył 1 września br. w Gdańsku w uroczystej inauguracji 28. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologicznych.  Poprzedził ją briefing prasowy poświęcony aktualnym problemom chirurgii onkologicznej z udziałem Marszałka Senatu RP, prezesa PTChO prof. Dawida Murawy oraz prezesa-elekta PTChO prof. Piotra Richtera.

Prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że przybył na inaugurację Zjazdu, aby podkreślić jak ważna jest onkologia w życiu Polaków. „Jeśli wspominamy koronawirusa i mówimy o zgonach nadmiarowych, to można ich było uniknąć. Zgony zdarzały się przede wszystkim w onkologii, bo ktoś nie był rozpoznany na czas, nie był leczony na czas, nie było leków refundowanych. Na tle tej zaległości chirurdzy onkologiczni jaśnieją jak gwiazdy” – dodał Marszałek. Profesor Tomasz Grodzki ocenił, że „mamy w kraju około dziewięciuset chirurgów onkologicznych”.  „Ci ludzie są gotowi służyć swoją wiedzą i umiejętnościami przy leczeniu (…) odgrywać rolę niezwykle istotną w nowotworach czyli usuwać źródło choroby” – podkreślił.

„Całe swoje życie, będąc chirurgiem klatki piersiowej, dzień w dzień usuwałem nowotwory płuc, jestem niezwykle szczęśliwy, że dalej mogę to robić jako wolontariusz. Wspieram moich byłych uczniów, teraz już profesorów oraz młodszych kolegów” – powiedział Marszałek Senatu.

Zdaniem prof. Tomasza Grodzkiego „cierpimy na gigantyczny niedobór kadr”. „Średnia wieku chirurgów przekracza ponad 50 lat, młodzi ludzie wolą wybierać specjalności mniej ryzykowne i niebezpieczne”  - mówił Marszałek Senatu. „Chirurdzy, zwłaszcza onkologiczni w niektórych operacjach, tylko dzięki swej precyzji przechodzą bezpiecznie przez balans między życiem a śmiercią chorego. To jest natura chirurgii onkologicznej. Czuję się jednym z takich chirurgów” – zaznaczył.

Marszałek ocenił, że w Gdańsku zebrali się wspaniali ludzie, którzy chcą wymienić poglądy na temat tego, jak w skromnych polskich warunkach móc najlepiej pomóc Polakom. „Czas by ujednolicić politykę zdrowotną, na poziomie UE. To długa droga ale takie wydarzenia jak dziś pokazują, że Polacy w tej dziedzinie są w nurcie głównym. Mogą wnieść swój udział w postęp onkologii  europejskiej i światowej” – zakończył swoją wypowiedź Marszałek Tomasz Grodzki.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta studyjna Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w Kaliszu

Senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej złożyli wizytę studyjną w Kaliszu. Wizyta poprzedza uroczyste posiedzenie komisji, organizowane w ramach obchodów 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.

II Kongres Praw Zwierząt – zapowiedź

W Senacie 3 października br. odbędzie się II Kongres Praw Zwierząt „25 lat ustawy o ochronie zwierząt. Czas na zmiany?”.

Prace w komisjach senackich – 27 września 2022 r.

Obradowała Komisja Infrastruktury.