Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Pawłem Łatuszką

sprawy międzynarodowe 14.07.2022
fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

14 lipca br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął Pawła Łatuszkę, Przewodniczącego Narodowego Zarządu Antykryzysowego, członka Prezydium Rady Koordynacyjnej ds. Przekazania Władzy na Białorusi, byłego ambasadora Republiki Białorusi w Polsce.

Paweł Łatuszka zaapelował w imieniu środowisk demokratycznych na Białorusi i na uchodźctwie o ciągłe podnoszenie na forum międzynarodowym kwestii represji politycznych, wymierzonych przez białoruski reżim w działaczy opozycji demokratycznej. Przedstawił sytuację tych środowisk, statystyki związane z liczbą więźniów politycznych na Białorusi oraz metody stosowane przez funkcjonariuszy reżimu naruszające godność i prawa człowieka aresztowanych oraz represjonowanych. Wyraził gotowość do współpracy z senatorami RP na rzecz nagłaśniania sytuacji na Białorusi. Wskazywał na wsparcie, którego organizacje opozycji białoruskiej udzielają Ukrainie walczącej z rosyjskim najeźdźcą.

Marszałek Tomasz Grodzki podtrzymał swoje wcześniejsze jednoznaczne deklaracje o gotowości do wspierania narodu białoruskiego, pragnącego wolności i dążącego do budowaniu demokracji w swoim kraju.

Marszałek Senatu i Przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego omówili także sprawę obecności Białorusinów na polskim rynku pracy. Marszałek Senatu RP zauważył, że w wielu branżach polskiej gospodarki pracownicy z Białorusi odznaczający się dobrymi kwalifikacjami są bardzo potrzebni i mile widziani przez polskich przedsiębiorców.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Uroczystości w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego uczestniczył w uroczystościach, które w rocznicę bitwy z 1920 r. odbyły się w Ossowie.

Apel do Sejmu o podjęcie prac nad senackimi inicjatywami

Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński i przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski w liście do Marszałek Sejmu zaapelowali, by Sejm zajął się projektami ustaw, złożonymi przez Senat.

Promocja oficerska WAT z udziałem Zastępcy Szefa Kancelarii Senatu

Minister Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wziął udział w promocji oficerskiej absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.