Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z prezydent Mołdawii

14.07.2022
Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

14 lipca 2022 r. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął Prezydent Republiki Mołdawii Maię Sandu, która przybyła do Polski z jednodniową, roboczą wizytą.

Marszałek Senatu RP zapewnił Prezydent Mołdawii, że Senat RP wspiera kandydaturę jej kraju do członkostwa w Unii Europejskiej i jest gotowy udzielić pomocy, która może przyśpieszyć proces przygotowania do akcesji. Prezydent Sandu podkreśliła, że 30 lat po ustanowieniu relacji dyplomatycznych między Polską i Mołdawią pozostają one na wysokim poziomie, zwróciła także uwagę na wsparcie polityczne, którego Polska udziela Mołdawii zwłaszcza w obecnej sytuacji międzynarodowej. Z uznaniem odniosła się do roli Polski na forum unijnym, gdzie nasz kraj promuje ideę integracji Mołdawii z UE.

Rozmowa Marszałka Senatu RP i Prezydent Republiki Mołdawii dotyczyła również sytuacji w Ukrainie i turbulencji gospodarczych, które są odczuwane przez wiele krajów regionu, w szczególności przez Mołdawię mierzącą się z koniecznością przeprowadzenia licznych reform wewnętrznych i stawienia czoła rosyjskiemu dyktatowi energetycznemu. Prezydent Maia Sandu zapowiedziała, że władze Mołdawii dołożą wszelkich starań, żeby proces negocjacji warunków członkostwa jej kraju w UE przebiegł szybko i sprawnie. Podkreśliła, że Mołdawia chce być częścią wolnego świata. Zaznaczyła, że liczy na dalsze wsparcie ze strony Polski, której aktywność służy umocnieniu przynależność Mołdawii do rodziny państw demokratycznych.

Marszałek Senatu RP poinformował Prezydent Mołdawii  o swojej rozmowie z członkami misji Unii Międzyparlamentarnej (Grupy Zadaniowej ds. Ukrainy), która odwiedziła Kijów, a następnie udała się do Moskwy. Podkreślił, że Senat RP stoi na twardym stanowisku, że jakiekolwiek rozmowy o sąsiedztwie Ukrainy i Rosji będą możliwe tylko wtedy, gdy ostatni najeźdźca rosyjski opuści terytorium Ukrainy. Marszałek Tomasz Grodzki poinformował także o działaniach, które podejmuje poprzez swoje kontakty z politykami państw zachodnich w celu utrzymania solidarnego stanowiska wobec Rosji dopuszczającej się agresji na niepodległą Ukrainę. Prezydent Sandu z uznaniem odniosła się do tej aktywności Marszałka Senatu i wyraziła zainteresowanie jego dalszym osobistym zaangażowaniem w relacje z Mołdawią.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Senatu RP na uroczystościach w 79. rocznicę powstania w obozie w Treblince

Ważne jest uświadomienie, zwłaszcza młodym pokoleniom, tej tragedii tak, aby takie konsekwencje już nigdy nie miały miejsca i aby ludzie nie pozostali obojętni - powiedziała Gabriela Morawska-Stanecka.

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Gubernatorem Generalnym Związku Australijskiego

1 sierpnia 2022 r. prof. Tomasz Grodzki przyjął przebywającego z wizytą oficjalną w Polsce Davida Hurley’a, z którym rozmawiał m.in. o relacjach dwustronnych, wojnie w Ukrainie oraz wywołanym nią kryzysie energetycznym.

Marszałek Senatu spotkał się z ambasador Słowenii

Marszałek Senatu przyjął kończącą misję w naszym kraju ambasador Słowenii.