Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Przewodniczącym Senatu Hiszpanii

sprawy międzynarodowe 11.07.2022
fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

O współpracy polsko-hiszpańskiej oraz o  wyzwaniach, jakie dla Europy niesie wojna w Ukrainie rozmawiali 11 lipca br. w Burgos w Hiszpanii Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki i przewodniczący Senatu Hiszpanii Ander Gil García. Do spotkania doszło podczas obradującego w Burgos dwudniowego VIII Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarnego. W spotkaniu uczestniczyli także Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski oraz dyrektor Gabinetu Marszałka Senatu Małgorzata Daszczyk.

Rozmowa dotyczyła wyzwań dla Europy, jakie niesie za sobą wojna w Ukrainie, kryzysu uchodźczego oraz potrzeby wzmocnienia sankcji skierowanych na Rosję. Zarówno Marszałek Senatu RP jak i przewodniczący Senatu Hiszpanii uznali, że wyobrażają sobie Rosję bez Władimira Putina i jego rządów. Mówiono także o dalszym pogłębieniu współpracy polsko-hiszpańskiej w obrębie gospodarki, turystyki i kultury. Obaj politycy podkreślali jak ważna jest obrona instytucji demokratycznych, bo tylko dzięki nim państwo może oprzeć się takim agresorom, jak Rosja. Prof. Tomasz Grodzki zaznaczył, że Senat broni tych wartości w Polsce. Mowa była także o kompetencjach Senatów w obu krajach, podobieństwach i różnicach. 

Spotkanie odbyło się w teatrze w Burgos, w którym obradują polscy i hiszpańscy parlamentarzyści. Po zakończeniu spotkania przewodniczący Senatu Hiszpanii pokazał Marszałkowi Senatu wnętrze tego historycznego budynku z XIX w., jedynego gmachu w stylu elżbietańskim, jaki wybudowany został w tym mieście.

VIII Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne odbywa się w dniach 11-12 lipca br. i poświęcone jest między innymi polityce zagranicznej i bezpieczeństwa UE i NATO wobec wojny w Ukrainie, polsko-hiszpańskim relacjom dwustronnym z uwzględnieniem gospodarki i handlu oraz edukacji, kultury i turystyki a także losom Unii Europejskiej po Konferencji o przyszłości Europy.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Senatu RP na uroczystościach w 79. rocznicę powstania w obozie w Treblince

Ważne jest uświadomienie, zwłaszcza młodym pokoleniom, tej tragedii tak, aby takie konsekwencje już nigdy nie miały miejsca i aby ludzie nie pozostali obojętni - powiedziała Gabriela Morawska-Stanecka.

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Gubernatorem Generalnym Związku Australijskiego

1 sierpnia 2022 r. prof. Tomasz Grodzki przyjął przebywającego z wizytą oficjalną w Polsce Davida Hurley’a, z którym rozmawiał m.in. o relacjach dwustronnych, wojnie w Ukrainie oraz wywołanym nią kryzysie energetycznym.

Marszałek Senatu spotkał się z ambasador Słowenii

Marszałek Senatu przyjął kończącą misję w naszym kraju ambasador Słowenii.