Narzędzia:

Marszałek Senatu RP na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

bezpieczeństwo 04.07.2022
Fot. Łuikasz Kamiński - Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które w trybie niejawnym odbyło się w Belwederze 4 lipca br. Obrady poświęcone były ustaleniom szczytu NATO, który w minionym tygodniu miał miejsce w Madrycie oraz o sytuacji w Ukrainie.

Prezydent RP Andrzej Duda otwierając posiedzenie, podziękował za przybycie uczestnikom spotkania. „Cieszę się, że spotykamy się ponownie w takim gronie, które gromadzi całą polską scenę polityczną, niezależnie od różnych naturalnych w systemie demokratycznym poglądach po to, by porozmawiać o sprawach, które są - w moim przekonaniu najgłębszym, a cieszę się ogromnie, że także i państwa (...) - ponad podziałami generalnie” - powiedział Andrzej Duda. Jak podkreślił, ma na myśli kwestie bezpieczeństwa naszego kraju i obywateli. Prezydent zwrócił uwagę, że NATO zachowało jedność od początku do samego końca. „Dzisiaj państwa Sojuszu w kwestii bezpieczeństwa mówią jednym głosem” - ocenił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu na początku posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent podkreślił, że podczas szczytu NATO w Madrycie podjęto ważne decyzje - w tym kontekście wskazał m.in. na przyjętą w Madrycie nową koncepcję strategiczną, w której wyraźnie - jak ocenił - widać zmienione podejście do wschodniej flanki i do zagrożeń ze strony Rosji, a także zgodę na przyjęcie nowych członków do Sojuszu - Szwecji i Finlandii.

„Najistotniejszy jest ogólny wymiar tego szczytu. W mojej ocenie przede wszystkim najważniejsze było to, że NATO zachowało jedność wobec czasem różnic zdań w szczegółach na różne tematy związane z budowaniem systemu bezpieczeństwa. NATO absolutnie pokazało jedność, co ważne i co wszyscy podkreślali, pokazało ją od samego początku do samego końca, od momentu, kiedy do agresji rosyjskiej doszło poprzez cały czas, kiedy ta agresja trwała, aż do momentu kiedy rozeszliśmy się po zakończeniu obrad szczytu w Madrycie” - powiedział prezydent.

Na zakończonym 30 czerwca br. madryckim szczycie NATO sojusznicy przyjęli nowa koncepcję strategiczną, w której Rosja została uznana za bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników, pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Przywódcy potępili napaść Rosji na Ukrainę, zadeklarowali poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Na szczycie zapowiedziano zwiększenie obecności wojskowej na wschodniej flance - rozmieszczone w regionie wielonarodowe batalionowe grupy bojowe mogą być w razie potrzeby rozbudowane do wielkości brygad. Jako wyzwanie zostały określone Chiny. Za wyzwanie dla bezpieczeństwa i czynnik zwiększający inne zagrożenia zaliczono zmianę klimatu. Szczyt zaprosił do członkostwa Finlandię i Szwecję.

Prezydent USA Joe Biden potwierdził zapowiedziane w marcu przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu US Army USA do Polski, gdzie obecnie znajduje się wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, koordynujące działania amerykańskich wojsk lądowych w Europie.

Przywódcy państw i rządów zadeklarowali zaangażowanie na rzecz demokracji, wolności jednostki, praw człowieka i rządów prawa; potwierdzili przywiązanie do zasad Karty Narodów Zjednoczonych.

W skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego wchodzą - obok prezydenta - marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie: obrony narodowej, spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych i administracji, minister-koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych zasiadających w parlamencie lub przewodniczący klubów parlamentarnych albo poselskich, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Senatu RP na uroczystościach w 79. rocznicę powstania w obozie w Treblince

Ważne jest uświadomienie, zwłaszcza młodym pokoleniom, tej tragedii tak, aby takie konsekwencje już nigdy nie miały miejsca i aby ludzie nie pozostali obojętni - powiedziała Gabriela Morawska-Stanecka.

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Gubernatorem Generalnym Związku Australijskiego

1 sierpnia 2022 r. prof. Tomasz Grodzki przyjął przebywającego z wizytą oficjalną w Polsce Davida Hurley’a, z którym rozmawiał m.in. o relacjach dwustronnych, wojnie w Ukrainie oraz wywołanym nią kryzysie energetycznym.

Marszałek Senatu spotkał się z ambasador Słowenii

Marszałek Senatu przyjął kończącą misję w naszym kraju ambasador Słowenii.