Narzędzia:

Marszałek Senatu o 43. posiedzeniu Izby

01.06.2022
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Poprawki zaproponowane przez senackie komisje do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przybliżają Polskę do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy UE - powiedział Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki 1 czerwca 2022 r. podczas briefingu prasowego przed rozpoczęciem obrad Izby. Marszałek poinformował, że Senat uzupełni porządek o rozpatrzenie projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

To jest posiedzenie zwołane w trybie pilnym, w poczuciu odpowiedzialności za losy kraju, w kontekście pieniędzy, na które czekamy, z winy PiS już ponad rok – zaznaczył Marszałek. Dodał, że Polska straciła pod koniec 2021 r. unikalną  okazję uzyskania zaliczek i płaci kary sięgające miliarda złotych za nieprzestrzeganie postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

„Ustawa, która przyszła do nas z Sejmu w minimalnym stopniu wypełnia oczekiwania Komisji Europejskiej, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie tzw. 3 kamieni milowych, które ogniskują się na przywróceniu praworządności w Polsce, co otworzy drogę do środków z  tzw. Funduszu Odbudowy i Funduszu Odporności, których Polska bardzo potrzebuje” – powiedział Marszałek. Te środki są potrzebne nie tylko na inwestycje, ale także na łatwiejszą walkę z inflacją, z którą rządzący słabo sobie radzą – podkreślił Marszałek.

Ponieważ w naprawie praworządności jest konieczny ruch naprawiający działalność Krajowej Rady Sądownictwa zaproponowane zostanie uzupełnienie porządku obrad o ustawę o KRS. Marszałek podkreślił, że jest małe prawdopodobieństwo, że uda się na dzisiejszym posiedzeniu zakończyć prace nad ta ustawą zostanie ogłoszona przerwa do 8 czerwca br. Ustawa o Sądzie Najwyższym w późnych godzinach wieczornych zostanie poddana głosowaniu i wysłana do Sejmu. „Chciałbym podkreślić, że jako demokratyczna większość w Senacie podajemy rękę rządzącym. Poprawki które wyjdą z Senatu przybliżą nas do uruchomienia środków UE dla Polski – powiedział Marszałek. „Będziemy starali się naprawić praworządność, by zapewnić pieniądze dla Polski, których od roku, z winy rządzących, nie możemy otrzymać, taka jest dziś misja Senatu” – dodał.

Senat obecnie rozpatruje nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN i zakłada utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie senatorów demokratycznej większości z liderami opozycji

29 czerwca br. senatorowie wraz z liderami ugrupowań tworzących demokratyczną większość w Izbie Wyższej dyskutowali o dalszej współpracy oraz o bieżącej sytuacji w kraju.

Prace w komisjach senackich – 29 czerwca 2022 r.

Obradowały senackie komisje: budżetu, ustawodawcza, nauki, praw człowieka, samorządu, obrony i infrastruktury.

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

Deputowani spotkali się w Senacie z członkami Komisji Spraw Zagranicznych i UE oraz Polsko-Irańskiej Grupy Przyjaźni. Przewodniczący obu Grup podpisali wspólne oświadczenie upamiętniające pomoc Iranu dla armii gen. Andersa.