Narzędzia:

Marszałek Senatu RP przyjął parlamentarzystów z Nowej Zelandii

sprawy międzynarodowe 26.05.2022
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

26 maja br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce Przewodniczącego Izby Reprezentantów Nowej Zelandii Trevora Mallarda wraz z delegacją parlamentarzystów.  W jej skład weszli deputowani Judith Collins, Barbara Kuriger, Duncan Webb i Helen White - oraz ambasador Nowej Zelandii w Polsce Alana Hudson.  W spotkaniu uczestniczyli przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera, zastępczyni przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Danuta Jazłowiecka oraz przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, senator Kazimierz Michał Ujazdowski.

W rozmowie Marszałek Senatu RP nawiązał do niedawnej wizyty w Ukrainie i wyraził uznanie dla Nowej Zelandii, która opowiada się za sankcjami wobec Rosji.  Pozytywnie ocenił także wsparcie, udzielane przez Nową Zelandię demokracjom na obszarze Pacyfiku. Przewodniczący Izby Reprezentantów podkreślił,  że choć pomoc jego kraju dla Ukrainy wydaje się najefektywniejsza w obszarze wywiadu i logistyki, to obejmuje ona również misję 5 instruktorów artyleryjskich.

Marszałek Tomasz Grodzki i przewodniczący Trevor Mallard rozmawiali także na tematy gospodarcze; poruszyli między innymi relacje pomiędzy produkcją żywności  - w tym zwłaszcza mleczarstwem - a powstrzymywaniem zmian klimatu oraz  specyfikę możliwych  w Polsce i w Nowej Zelandii rozwiązań w dziedzinie  energetyki nieopartej na spalaniu węglowodorów. Dyskutowano także o sytuacji w regionach, w których leżą Nowa Zelandia i Polska.  

W rozmowie poruszono również problemy dysproporcji uczestnictwa młodzieży z poszczególnych krajów europejskich w programie „Zwiedzaj i Pracuj” i małej liczby zezwoleń przyznanej Polsce. Ambasador Hudson obiecała pomoc w uregulowaniu tej sprawy.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie senatorów demokratycznej większości z liderami opozycji

29 czerwca br. senatorowie wraz z liderami ugrupowań tworzących demokratyczną większość w Izbie Wyższej dyskutowali o dalszej współpracy oraz o bieżącej sytuacji w kraju.

Prace w komisjach senackich – 29 czerwca 2022 r.

Obradowały senackie komisje: budżetu, ustawodawcza, nauki, praw człowieka, samorządu, obrony i infrastruktury.

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

Deputowani spotkali się w Senacie z członkami Komisji Spraw Zagranicznych i UE oraz Polsko-Irańskiej Grupy Przyjaźni. Przewodniczący obu Grup podpisali wspólne oświadczenie upamiętniające pomoc Iranu dla armii gen. Andersa.