Narzędzia:

Szefowie irlandzkiego parlamentu z wizytą u Marszałka Senatu RP

sprawy międzynarodowe 19.05.2022
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

19 maja br. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął przewodniczących obu izb parlamentu Irlandii – Przewodniczącego Izby Reprezentantów Seána Ó Fearghaíla i Przewodniczącego Senatu Marka Daly’ego.

Przewodniczący złożyli wizytę Marszałkowi Senatu  w drodze przez Polskę do Ukrainy. Głównymi tematami rozmowy były wojna w Ukrainie, sytuacja ukraińskich uchodźców, działania społeczności międzynarodowej w celu zapewnienia możliwości eksportu zbóż z Ukrainy, dalsza polityka energetyczna państw Unii Europejskiej, sankcje nałożone na Rosję, a także sytuacja na Wyspach Brytyjskich po Brexicie w kontekście respektowania postanowień porozumienia wielkopiątkowego zmierzającegodo rozwiązania konfliktu w Irlandii Północnej.

Marszałek Tomasz Grodzki zrelacjonował swoją wizytę w Ukrainie i przekazał informację nt. rozmów, które przeprowadził ze świadkami ludobójstwa dokonanymi przez wojska rosyjskie w Buczy, Irpieniu i Borodiance. Omawiając reakcję różnych państw na wydarzenia w Ukrainie Marszałek Senatu i Przewodniczący obu izb Parlamentu Irlandii zgodzili się, że rosyjska agresja na sąsiada ma bardzo niepokojące tło ideologiczne.

Rozmawiano również o irlandzkim i polskim rynku pracy oraz roli imigrantów w związku z potrzebami gospodarek obu państw. Przewodniczący Izby Reprezentantów oraz Senatu Parlamentu Irlandii podkreślali, że Polacy mieszkający i pracujący w Irlandii są dobrze zintegrowani z lokalnym społeczeństwem, a władze Irlandii stwarzają im – tak jak imigrantom innych narodowości – warunki do pielęgnowania własnych tradycji i kultury narodowej. Przewodniczący obu izb parlamentu Irlandii z dużym uznaniem odnosili się również do postawy Polaków wobec ukraińskich uchodźców wojennych.

Marszałek Tomasz Grodzki, Przewodniczący Seán Ó Fearghaíl i Przewodniczący Mark Daly omówili także plany polsko-irlandzkiej współpracy parlamentarnej z wykorzystaniem powołanych grup bilateralnych oraz znaczenie młodego pokolenia i kobiet w polityce.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie senatorów demokratycznej większości z liderami opozycji

29 czerwca br. senatorowie wraz z liderami ugrupowań tworzących demokratyczną większość w Izbie Wyższej dyskutowali o dalszej współpracy oraz o bieżącej sytuacji w kraju.

Prace w komisjach senackich – 29 czerwca 2022 r.

Obradowały senackie komisje: budżetu, ustawodawcza, nauki, praw człowieka, samorządu, obrony i infrastruktury.

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

Deputowani spotkali się w Senacie z członkami Komisji Spraw Zagranicznych i UE oraz Polsko-Irańskiej Grupy Przyjaźni. Przewodniczący obu Grup podpisali wspólne oświadczenie upamiętniające pomoc Iranu dla armii gen. Andersa.