Narzędzia:

Marszałek Senatu RP oddał hołd polskim żołnierzom spod Monte Cassino w 78. rocznicę bitwy

11.05.2022
fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki 11 maja 2022 r. wziął udział w Warszawie przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino w obchodach 78. rocznicy rozpoczęcia tej bitwy. Marszałek oddając hołd weteranom i kombatantom przypomniał o tych, którzy polegli pod Monte Cassino, abyśmy byli wolni.

W stołecznych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych oraz reprezentanci misji dyplomatycznych akredytowani w Polsce. Oddali hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego oraz ich dowódcy, generałowi Władysławowi Andersowi.

„Składając hołd weteranom, tym którzy przyczynili się do zwycięstwa i później do walki z sowiecką opresją i komunistycznym zniewoleniem uczynię to do czego zobowiązuje nas inskrypcja na posadzce cmentarza Monte Cassino, która brzmi +Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie+. Wypełniam ten zaszczytny obowiązek i mówię Polsce o tych, którzy tam polegli i oddając hołd żywym przypominam pamiętajmy o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę, abyśmy byli wolni” – powiedział Marszałek.

Marszałek podkreślił, że to ogromny zaszczyt i honor stanąć przed tymi, którzy oddali wszystko co mieli za wolność naszą i waszą. Podziękował weteranom, kombatantom walki o wolność. Przypomniał, że 11 maja 1944 r. zaczęła się decydująca faza bitwy o przełamanie linii Gustawa - bitwa o Monte Cassino, którą z racji tego, że uczestniczyli w niej żołnierze  wielu narodów od Maroka, Tunezji, po Nową Zelandię, Wielką Brytanię i wiele innych nacji dlatego tę bitwę wielu nazywa bitwą narodów II wojny światowej. Po miesiącach nieudanych ataków dowódca II korpusu generał Władysław Anders, który wyprowadził z niewoli żołnierzy, obywateli polskich i dzieci i przekształcił II korpus w znakomitą siłę wojskową, podjął się zadania zdobycia Monte Cassino.

Uroczystość przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino zakończyła ceremonia składania wieńców i wiązanek kwiatów w hołdzie bohaterskim żołnierzom 2. Korpusu Polskiego.

78 lat temu podczas II wojny światowej rozegrała się jedna z najważniejszych bitew z udziałem polskich żołnierzy. Po długich i zażartych walkach w rejonie Monte Cassino, patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich, będący częścią 2 Korpusu Polskiego, stanął w ruinach klasztoru benedyktynów. Zdobycie masywu Monte Cassino w maju 1944 roku pozwoliło przełamać niemieckie umocnienia obronne, zwane linią Gustawa i otworzyć aliantom drogę do Rzymu. Podczas walk zginęło 923 żołnierzy polskich, niemal 3000 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Na przełomie lat 1944-1945 decyzją gen. Władysława Andersa w miejscu bitwy powstał Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczęło ponad tysiąc żołnierzy Rzeczypospolitej. W jego centralnym punkcie znajduje się grób dowódcy 2. Korpusu Polskiego, który zmarł w 1970 roku w Londynie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu RP przyjął Przewodniczącego Senatu Rumunii

Wojna w Ukrainie zdominowała rozmowę Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Przewodniczącym Senatu Rumunii Florinem Vasile Cîțu.

Obchody Dnia Polonii w Irlandii z udziałem Marszałka Senatu RP wraz z delegacją

W drugim dniu wizyty w Irlandii delegacja Senatu RP pod przewodnictwem Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego spotkała się z mieszkającymi w tym kraju rodakami, by wspólnie obchodzić Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Irlandii

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Irlandii. Celem wizyty jest spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającymi w Irlandii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.