Narzędzia:

Marszałek Senatu RP przyjął Przewodniczącego Senatu Rumunii

sprawy międzynarodowe 11.05.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki 11 maja 2022 r. spotkał się z Przewodniczącym Senatu Rumunii Florinem Vasile Cîțu. Rozmowę polityków zdominowała wojna w Ukrainie.

Delegacja z Rumunii składa jednodniową wizytę w Polsce na zaproszenie Marszałka Senatu.

Politycy zgodzili się, że należy utrzymać mocne sankcje wobec Rosji i koordynować działania wspomagające Ukrainę, a także myśleć o mechanizmach rekonstrukcji Ukrainy po wojnie.

W ocenie polityków należy zaangażować w koordynację działań wspomagających Ukrainę Unię Europejską; być może należy pomyśleć o ustanowieniu specjalnego Koordynatora w ramach UE. Należy również wspierać finansowo państwa, które przyjmują uchodźców. Omówiono też sposoby eksportu zboża z Ukrainy do innych krajów w obliczu trudności związanych z wojną.

Zdaniem Marszałka Senatu RP i Przewodniczącego Senatu Rumunii UE powinna pomagać ekonomicznie i energetycznie Mołdawii i Gruzji. Zadeklarowali wsparcie w tej sprawie. Mówili także o możliwych planach NATO w kontekście niebezpieczeństwa ze Wschodu. O rozmieszczeniu dodatkowych baz i żołnierzy na wschodniej flance. 

Politycy uznali, że na poziomie parlamentarnym trzeba robić wszystko, żeby Ukrainę wspierać i uświadamiać ludziom, że Ukraina walczy także o nas i nasze społeczeństwa. To jest wojna cywilizowanego świata z barbarzyńcami – mówili. Zgodzili się, że na Ukrainie dochodzi do ludobójstwa.

Marszałek zapytał Przewodniczącego o podejście Rumunii do Chin, która jest cichym graczem w tym konflikcie. Przewodniczący powiedział, że Rumunia jest jednym z niewielu Państw, które stara się zupełnie wykluczać inwestycje chińskie.

 


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu RP oddał hołd polskim żołnierzom spod Monte Cassino w 78. rocznicę bitwy

Marszałek Senatu RP w 78. rocznicę rozpoczęcia Bitwy o Monte Cassino oddał hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego oraz ich dowódcy, gen. Władysławowi Andersowi.

Obchody Dnia Polonii w Irlandii z udziałem Marszałka Senatu RP wraz z delegacją

W drugim dniu wizyty w Irlandii delegacja Senatu RP pod przewodnictwem Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego spotkała się z mieszkającymi w tym kraju rodakami, by wspólnie obchodzić Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Irlandii

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Irlandii. Celem wizyty jest spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającymi w Irlandii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.