Narzędzia:

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Irlandii

29.04.2022
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął 29 kwietnia br. dwudniową wizytę w Irlandii. W skład delegacji wchodzą senatorowie Alicja Chybicka, Jolanta Hibner, Jadwiga Rotnicka, Lidia Staroń, Wojciech Ziemniak oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

Wizytę w Dublinie otworzyło spotkanie z Przewodniczącym Senatu Irlandii Markiem Dalym. Głównym tematem rozmów była wojna w Ukrainie. Marszałek ostrzegał przed zagrożeniem ze strony Rosji: „Jak wiemy, nasze historie są bardzo podobne, a historia lubi się powtarzać. Tym bardziej potrzebne są zjednoczenie i współpraca, aby wolny świat mógł po raz kolejny zwyciężyć nad tyranią i nad rządami dyktatorskimi”.

Politycy rozmawiali o pomocy humanitarnej, jaką Polska zaoferowała uchodźcom z Ukrainy, i o tym, w jaki sposób uchodźcom pomaga Irlandia. Przewodniczący irlandzkiego parlamentu wyraził podziw dla Polaków za okazane wsparcie tak wielu obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną.

Marszałek prof. Tomasz Grodzki mówił, że głównym celem wizyty senackiej delegacji jest spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającymi w Irlandii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, który przypada 2 maja. „Przyjeżdżamy tu z okazji Dnia Polonii. W Irlandii to wielka grupa, ponad 120 tys. osób. Dla dumnych Polaków ważnym jest, by nigdy nie traktowano ich jak obywateli drugiej kategorii” – powiedział prof. Grodzki.

Przewodniczący Senatu Irlandii poinformował, że w irlandzkim Senacie utworzona została grupa przyjaźni irlandzko-polskiej. Marszałek Senatu RP zadeklarował, że towarzyszący mu senatorowie podejmą inicjatywę stworzenia takiej grupy również w polskim Senacie. „Z radością witamy więc powstanie w irlandzkim Senacie grupy przyjaźni polsko-irlandzkiej. Ustaliliśmy już, że towarzyszący mi senatorowie podejmą inicjatywę stworzenia takiej grupy również w polskim Senacie” – podsumował Marszałek Senatu. Marszałek zaprosił Przewodniczącego Senatu Irlandii do złożenia wizyty w Warszawie.  

Tego dnia Marszałek Senatu wraz z delegacją spotkał się również z Burmistrz Dublina Alison Gilliland. Rozmawiano o różnicach w funkcjonowaniu samorządów w Irlandii i w Polsce. Marszałek Senatu mówił, że w Polsce burmistrzowie i prezydenci miast są wybierani  w wyborach bezpośrednich, tak jak radni, dlatego mają bardzo silny mandat społeczny. Miasta dysponują własnym budżetem, dzięki temu mają swobodę w podejmowaniu decyzji i realizowaniu inwestycji zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Jako przykład prof. Tomasz Grodzki podał Szczecin, w którym mieszka. Burmistrz Dublina mówiła, że stanowisko, które zajmuje, jest przekazywane co roku kolejnej osobie, jedynie radni są wybierani w wyborach na pięcioletnią kadencję. Aby miasto mogło zrealizować duże inwestycje, potrzebuje zgody władz centralnych, które decydują o przyznaniu pieniędzy na ten cel. Mówiono także o wyzwaniach w związku z przybyciem uchodźców z Ukrainy i o potrzebie zapewnienia zrównoważonego rozwoju miast. Poruszono również kwestię walki z pandemią.

Po południu Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki i członkowie delegacji spotkali się z Rektor Kolegium Trójcy Świętej (Trinity College) w Dublinie Lindą Doyle. W spotkaniu uczestniczyło także 46 polskich studentów i pracowników tej najstarszej irlandzkiej uczelni. Linda Doyle mówiła, że obecnie na uczelni studiuje 156 Polaków. Podkreśliła, że w ciągu pięciu lat przy udziale Polaków w Kolegium powstało 541 prac naukowych. Trinity College jest jedyną wyższą uczelnią w Irlandii, która prowadzi trzy kierunki w języku polskim.
W trakcie spotkania rozmawiano między innymi o finansowaniu nauki i szkolnictwa wyższego. Marszałek Senatu zaznaczył, że nowoczesna nauka pociąga za sobą wysokie koszty, jednak są one konieczne, by osiągać sukcesy i satysfakcjonujące wyniki. Mówił również, że należy zabiegać o utrzymanie autonomii uczelni. Podkreślał także znaczenie rozwijania międzynarodowych wymian studenckich, które są inspiracją i dają młodym ludziom unikalne doświadczenie.

Drugiego dnia wizyty zaplanowano spotkanie w szkole polonijnej w Dublinie – Polskiej Akademii Wiedzy, gdzie Marszałek wspólnie z delegacją Senatu weźmie udział w akademii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi i święta Konstytucji 3 maja. Wizyta będzie okazją do spotkania z uczniami szkoły, ich rodzicami oraz z gronem pedagogicznym. Następnie Marszałek Tomasz Grodzki złoży kwiaty pod pomnikiem Constance Markievicz w parku St. Stephen’s Green. Tego dnia delegacja Senatu spotka się także z przedstawicielami najstarszych organizacji polonijnych w Irlandii zrzeszonych w Domu Polskim w Dublinie. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą zakończą uroczystości w rezydencji Ambasadora RP.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z przewodniczącym Parlamentu Estonii

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Lauriem Hussarem o bezpieczeństwie w regionie, pomocy Ukrainie, a także o współpracy w ramach NATO oraz z państwami bałtyckimi i nordyckimi.

148. sesja Zgromadzenia Unii Międzyparlamentarnej w Genewie

Senatorowie z Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej: Gabriela Morawska-Stanecka, Stanisław Gawłowski i Wiktor Durlak uczestniczą w 148. Zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej.

Marszałek Senatu z oficjalną wizytą w Rumunii

18–19 marca 2024 r. marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z delegacją przebywała z oficjalną wizytą w Rumunii. Wizyta odbyła się na zaproszenie przewodniczącego Senatu Rumunii.