Narzędzia:

Marszałek Senatu spotkał się z kongresmenami Stanów Zjednoczonych

08.04.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki 8 kwietnia 2022 r. przyjął w Senacie członków Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Ameryki: Michaela McCaula, Stephanie Murphy i Kathleen Rice, którzy złożyli w Polsce wizytę, aby zapoznać się z sytuacją uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

W rozmowie z Marszałkiem Senatu Kongresmen Michael McCaul wyraził uznanie dla postawy Polaków wobec uchodźców. Przypomniał, że niedawno amerykański Senat jednogłośnie uznał Władimira Putina za zbrodniarza wojennego. Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że sprawa ukraińska jednoczy polski naród i podziękował za zaangażowanie Stanów Zjednoczonych mówiąc, że pomoc udzielana Ukrainie przez USA jest nie do przecenienia. Akcentował polskie poparcie dla integracji Ukrainy z Unią Europejską. Wojnę na Ukrainie określił jako starcie cywilizacji, walkę broniących wolnego świata przed autorytaryzmem.

Politycy wskazywali na analogię między obecną sytuacją, a wydarzeniami z końca lat 30. ubiegłego wieku. Omówili potrzebę przeciwdziałania szerzonej w świecie propagandzie rosyjskiej i wymienili się informacjami na temat potrzeb zgłaszanych przez władze Ukrainy, w tym potrzeb w zakresie uzbrojenia. Zgodzili się, że zdecydowana postawa wobec putinowskiej Rosji, musi uświadomić władzom tego kraju, że każda kolejna próba realizacji polityki ekspansji terytorialnej spotka się ze stanowczym sprzeciwem ze strony państw zjednoczonych wokół idei wolności i pokoju.

Członkini Izby Reprezentantów Stephanie Murphy, oceniając zobowiązanie państw Zachodu wobec ukraińskich uchodźców i wspominając o swoich wietnamskich korzeniach, przywołała słowa Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Waltera F. Mondale’a, który w 1979 r. na forum ONZ apelował o solidarne podejście społeczności międzynarodowej do problemu migracji spowodowanych prześladowaniami ludności w Wietnamie. Przypomniała, że Wiceprezydent mówił wówczas: „Jeśli zawiedziemy, historia nam nie wybaczy. Jeśli staniemy na wysokości zadania, historia nam tego nie zapomni.” („History will not forgive us if we fail. History will not forget us if we succeed”).

Członkowie Kongresu Stanów Zjednoczonych i Marszałek Tomasz Grodzki omówili szczegółowo możliwości skoordynowania współpracy amerykańskich i polskich podmiotów leczniczych mogących zapewnić kontynuację leczenia ciężko chorym ukraińskim dzieciom, które musiały opuścić swój kraj z powodu wojny, przede wszystkim dzieciom ze schorzeniami onkologicznymi.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 18 maja 2022 r.

Obradowały senackie komisje m.in.: rodziny, spraw zagranicznych, środowiska, ustawodawcza, praw człowieka.

Prace w komisjach senackich – 17 maja 2022 r.

Obradowały senackie komisje: gospodarki, rolnictwa, nauki, infrastruktury, rodziny, środowiska, kultury.

Prace w komisjach senackich – 16 maja 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.