Narzędzia:

Marszałek Senatu RP spotkał się z premier Mołdawii

sprawy międzynarodowe 08.04.2022
Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

8 kwietnia 2022 r. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął premier Republiki Mołdawii Natalię Gavriliţę, która złożyła roboczą wizytę w Polsce. W spotkaniu wziął również udział zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marcin Bosacki.

Premier Gavriliţa poinformowała o wyzwaniach, jakie stoją przed mołdawskim rządem po wyborach parlamentarnych. Wskazała, w jaki sposób rosyjska agresja na Ukrainę i związany z nią napływ uchodźców do Mołdawii oddziałuje na sytuację wewnętrzną w jej kraju. Rozmawiano także o międzynarodowym bezpieczeństwie energetycznym i wsparciu, jakiego oczekuje Mołdawia, zarówno w aspekcie finansowym, jak i we wdrażaniu reform mających na celu jej głębszą integrację z Unią Europejską.

Marszałek Tomasz Grodzki wyraził swoje poparcie dla wysiłków podejmowanych w tym zakresie przez mołdawski rząd i zapewnił, że Senat RP – w ramach swoich kompetencji – będzie pomagał w zrealizowaniu w Mołdawii transformacji, która jest podobna do polskich przemian z okresu lat dziewięćdziesiątych. Senator Marcin Bosacki zwrócił uwagę na dobrze funkcjonujący w Polsce model samorządu terytorialnego i wskazał, że wielu senatorów X kadencji ma bogate doświadczenie w pracy samorządowej, między innymi jako prezydenci miast - może być ono inspiracją dla reformatorów w Mołdawii.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 18 maja 2022 r.

Obradowały senackie komisje m.in.: rodziny, spraw zagranicznych, środowiska, ustawodawcza, praw człowieka.

Prace w komisjach senackich – 17 maja 2022 r.

Obradowały senackie komisje: gospodarki, rolnictwa, nauki, infrastruktury, rodziny, środowiska, kultury.

Prace w komisjach senackich – 16 maja 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.