Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy

sprawy międzynarodowe 30.03.2022
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W dniu 30 marca 2022 r. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebę. Ministrowi towarzyszyli m. in.: ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczycia i deputowana Rady Najwyższej  Mariana Bezuhla, reprezentująca Komisję Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu. Obok Marszałka Senatu w spotkaniu wzięli udział także Wicemarszałkowie Gabriela Morawska-Stanecka i Bogdan Borusewicz oraz wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej  senator Marcin Bosacki.

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy podziękował za przyjęcie przez Senat RP ustaw mających na celu pomoc Ukrainie, m.in. ustawy ułatwiającej przekazywanie Ukrainie produktów podwójnego zastosowania i uzbrojenia. Podziękował także za rozpoczęcie przez Senat RP prac legislacyjnych nad projektem ustawy o niekaraniu polskich ochotników broniących wolności i niepodległości Ukrainy.

W rozmowie zostały poruszone tematy dotyczące skuteczności sankcji, które już zostały nałożone na Rosję i Białoruś w związku z agresją na Ukrainę i kolejnych sankcji, które powinny być wdrożone w najbliższym czasie. Zaakcentowano potrzebę szybkiego odchodzenia – zarówno przez Polskę, jak i pozostałe kraje europejskie – od importu nośników energii z Rosji, aby jak najszybciej odciąć jej możliwości pozyskiwania nowych środków finansowych służących pokrywaniu kosztów działań wojennych w Ukrainie. Strona ukraińska wskazała również na konieczność zablokowania transportu przez Polskę i inne kraje członkowskie Unii Europejskiej towarów, które Rosja i Białoruś importują.

Marszałek Tomasz Grodzki poinformował o jednoznacznie proukraińskim stanowisku Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej, w której brał udział w dniach 28-29 marca br. w Brdzie w Słowenii. Przekazał, że na tym forum wyraźnie wybrzmiewała zgoda zebranych co do bezwzględnego charakteru, jaki powinny mieć sankcje, aby odniosły właściwy skutek. Podkreślił, że obradujący nie mieli wątpliwości, że mimo kosztów ponoszonych przez państwa nakładające sankcje, są one właściwą drogą, aby skłonić agresora do zakończenia wojny. Minister Dmytro Kułeba zwracał uwagę, że im dłużej ona trwa, tym większe będą koszty humanitarne dla całej społeczności międzynarodowej. Strona ukraińska podkreślała także potrzeby sprzętowe swojej armii.

Marszałek Bogdan Borusewicz akcentował z kolei, że temat wojny na Ukrainie zdominował polską politykę, a politycy są wręcz zobowiązani do podejmowania inicjatyw, które mają doprowadzić do zakończenia agresji rosyjskiej.

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka poinformowała o aktywności polskiej delegacji na forum 144. Zgromadzenia Unii Międzyparlamentarnej i przyjętej przez to ogólnoświatowe gremium parlamentarne rezolucji potępiającej atak Rosji na Ukrainę, naruszenie jej suwerenności i integralności terytorialnej. Przekazała, że jest w kontakcie z parlamentarzystami z innych krajów w sprawie przyjmowania na terenie ich okręgów wyborczych uchodźców z Ukrainy.

Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marcin Bosacki poinformował, że Senat wniósł do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projekt ten przewiduje się, że organy administracji rządowej, jednostki podległe lub nadzorowane przez te organy, jednostki sektora finansów publicznych oraz państwowe osoby prawne, a także spółki z udziałem Skarbu Państwa miałyby użyczyć na pomoc uchodźcom swoje ośrodki wypoczynkowe, ośrodki szkoleniowo-konferencyjne oraz obiekty świadczące usługi hotelarskie, zapewniając w ten sposób dodatkową pomoc obywatelom Ukrainy w postaci tymczasowych miejsc zakwaterowania.

Marszałek Tomasz Grodzki, Wicemarszałkowie Bogdan Borusewicz i Gabriela Morawska Stanecka oraz Senator Marcin Bosacki wyrazili podziw dla bohaterskiej postawy ukraińskich żołnierzy, obywateli oraz przedstawicieli władz – w tym parlamentarzystów i dyplomatów. Zapewnili także o wsparciu, jakie zamierzają dalej nieść Ukraińcom, wychodząc naprzeciw różnym potrzebom związanym z trwającą obroną niepodległości i integralności terytorialnej ich państwa oraz ochroną ludności przed zbrodniami, które popełniają rosyjscy żołnierze.
 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.