Narzędzia:

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

28.03.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wziął udział w posiedzeniu RBN, poświęconemu rosyjskiej agresji na Ukrainę i ostatnim wydarzeniom na arenie międzynarodowej. Obrady w trybie tajnym odbyły się 28 marca br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Jak powiedział podczas otwartej części obrad Prezydent RP Andrzej Duda, tematy posiedzenia Rady to rosyjska agresja na Ukrainę oraz ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej - m.in. nadzwyczajny szczyt NATO w Brukseli, szczyt Unii Europejskiej oraz wizyta w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena Prezydent podkreślił, że zdecydował się zwołać RBN również odpowiadając na zgłaszane wcześniej postulaty, by przeprowadzać posiedzenia Rady cyklicznie, "zwłaszcza w istotnym momentach, gdy rzeczywiście jest coś do zakomunikowania".

Prezydent zauważył, że w ostatnim czasie doszło do szeregu wizyt zagranicznych w naszym kraju; wymienił w tym kontekście wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, poprzedzoną wcześniejszymi wizytami wiceprezydent USA Kamali Harris, sekretarza obrony USA Lloyda Austina oraz sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena. Andrzej Duda podkreślił, że w ubiegłym tygodniu odbył się również nadzwyczajny szczyt NATO w Brukseli oraz szczyt UE - również w stolicy Belgii, było również spotkanie G7 – grupy najbogatszych państw świata.

"Ten obraz jest dość klarowny, jasny i można mówić o pewnych przewidywaniach co do przyszłości, co do tego, czego możemy też spodziewać się po działaniach Sojuszu Północnoatlantyckiego. To są te najistotniejsze tematy, o których chciałem z państwem dziś rozmawiać" - powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda, mówił również o kwestii przyjmowania przez Polskę uchodźców z Ukrainy. "Mamy według najnowszych danych około 2 mln 300 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy trafili do naszego kraju, przeszli naszą granicę. Szacuje się, że około między 1 mln 700 tys. a 1 mln 800 tys. spośród nich pozostało w naszym kraju. Co oznacza, że ok. 500 tys. opuściło nasz kraj" - wskazywał Prezydent RP.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta. W jej skład wchodzą Marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.