Narzędzia:

Marszałek Senatu RP z wizytą w Watykanie

sprawy międzynarodowe 08.01.2022
© Vatican Media

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki  8 stycznia br. został przyjęty na audiencji przez Papieża Franciszka. Jak powiedział dziennikarzom Marszałek, był to dla niego zaszczyt i honor, aby móc osobiście podziękować za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, Stefana Kardynała Wyszyńskiego, oraz Matki Róży Czackiej, twórczyni ośrodka dla niewidomych w Laskach. Marszałek Senatu przywołał przy tej okazji fakt, iż to Senat RP ustanowił rok 2021 rokiem Prymasa Tysiąclecia, jak również podjął okolicznościową uchwałę dla uczczenia beatyfikacji. Podkreślił, że duch i nastrój audiencji utwierdził go w przekonaniu, że Papież Franciszek jest wielkim przywódcą Kościoła.

Marszałek Tomasz Grodzki opowiedział dziennikarzom o tematach poruszonych w trakcie rozmowy z Ojcem Świętym, w tym także  torakochirurgicznych, ponieważ jako dziecko Franciszek był pacjentem chirurgii klatki piersiowej. Marszałek Senatu podkreślił, że orientacja Ojca Świętego w sprawach polskich jest znakomita. Szczególną uwagę Ojciec Święty zwrócił na słabnącą dzietność w Europie i Polsce. Jak poinformował Marszałek Senatu, zgodzono się, że diagnoza jest  postawiona, ale propozycje leczenia są dalekie od finalizacji. Podkreślił, że Papież ma przesłanie dla Polski i dla Europy: „musimy coś zrobić, aby Europa nie umarła i aby rodziło się więcej dzieci”. Poruszono też kwestię uchodźców, nie tylko w kontekście Polski, ale „w kontekście rozróżnienia obowiązku obrony granic, który jest poza dyskusją, z humanitarnym, chrześcijańskim podejściem do uchodźców, istot ludzkich, zwłaszcza kobiet i dzieci”. Rozmawioano też o „agresywnych zapędach Rosji w stosunku do Ukrainy”, czym Ojciec Święty się bardzo martwi. Zdaniem Marszałka Tomasza Grodzkiego, aczkolwiek to nie było wprost powiedziane, dyplomacja watykańska czyni pewne wysiłki , aby to napięcie na granicy między tymi krajami zniwelować.     

Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że przekazał Ojcu Świętemu w darze uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z  2 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z 10 września 2021 r. w związku z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, a także album zawierający fotografie z uroczystości beatyfikacyjnej Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Marszałek Senatu powiedział, że Papież Franciszek jako meloman niezwykle ucieszył się z kolejnego daru, jakim były płyty winylowe z nagraniami kompozytorów polskich, Góreckiego, Pendereckiego i Paderewskiego, jednego z ojców niepodległości Polski, który stworzył przepiękną symfonię „Polonia”. Była ona niewykonywana przez lata, a ostatnio została odtworzona przez polskiego dyrygenta przy pomocy Lwowskiej Orkiestry Symfonicznej.

Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że otrzymał od Papieża oficjalny medal na 9. rocznicę jego pontyfikatu, zbiór encyklik i adhortacji apostolskich, orędzie Ojca Świętego na 55. Światowy Dzień Pokoju z 1 stycznia 2022 r. i album „Why are you afraid? Have you No faith?”  Dla Senatu przeznaczył on metaloplastykę „RIEMPIAMO LE MANI DI ALTRE MANI” – przedstawiającą splecione dłonie, „symbolizującą to, że jako ludzie powinniśmy je sobie podawać”.

Na zakończenie Papież Franciszek spotkał się z całą polską delegacją, w tym z  małżonką Marszałka Senatu, a także z ambasadorem Polski przy Watykanie Januszem Kotańskim.

Po spotkaniu z Papieżem Franciszkiem Marszałek złożył kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra. Odwiedził także Bazylikę Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, gdzie złożył kwiaty przed tablicą, poświęconą bł. prymasowi Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu. Bazylika ta była kościołem tytularnym Prymasa Tysiąclecia, a tablica odnowiona została z inicjatywy Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 20 maja 2022 r.

Obradowały komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

„Pracownicy i pracodawcy” – debata młodzieży w Senacie

W Senacie 20 maja 2022 r. młodzi ludzie dyskutowali ze specjalistami o problemach pracowników na rynku pracy w Polsce.

Konferencja pt. „CPK: dla Polaków czy przeciw Polakom? Koszty i zagrożenia megaprojektu”

Centralny Port Komunikacyjny tematem konferencji w Senacie w poniedziałek, 23 maja.