Narzędzia:

Światło Wolności w Senacie dla ofiar stanu wojennego

13.12.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia br., Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki zapalił w Senacie Światło Wolności  - symboliczną świecę dla uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego.

Marszałek przypomniał, że gest ten nawiązuje do wezwania ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana oraz papieża Jana Pawła II, którzy zaapelowali, by w wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. na znak solidarności z Polakami postawić w oknach symboliczne światła. „Kiedy nad Polskę nadciągnęły mroki stanu wojennego, te świece, zapalane za ich przykładem w tysiącach okien, symbolizowały nadzieję, że światło wolności nigdy nie gaśnie” – powiedział Marszałek Senatu. Wyraził też dumę z faktu, że w Senacie ta tradycja jest kontynuowana z „wielkim poczuciem honoru i zadumy, że ofiary stanu wojennego w Polsce nie poszły na marne, że Polska w 89 roku wyzwoliła się z jarzma komunizmu".

Akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” organizuje Instytut Pamięci Narodowej. Marszałek Senatu i Senat włączają się w nią już po raz kolejny. 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Aukcja Marszałka Senatu RP na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Obiad z prof. Tomaszem Grodzkim oraz wspólne zwiedzanie parlamentu można wylicytować w ramach 30. Finału WOŚP. Aukcja potrwa do 31 stycznia br

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasador Malty

11 stycznia br. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął nowo mianowaną Ambasador Republiki Malty Marię Assuntę Farrugię.

Marszałek Senatu RP z wizytą w Watykanie

Prof. Tomasz Grodzki został w sobotę, 8 stycznia br. przyjęty na audiencji przez Papieża Franciszka