Narzędzia:

Uroczystość przekazania dowództwa w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim

19.11.2021
Fot. Sebastian Wołosz

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki uczestniczył 19 listopada br. w Szczecinie w ceremonii objęcia dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego przez generała broni Jürgena–Joachima von Sandrarta z Republiki Federalnej Niemiec. Zastąpił on generała broni Sławomira Wojciechowskiego, który pełnił tę funkcje od 2018 roku.

Usytuowane w Szczecinie Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego pełni w Strukturze Sił NATO funkcję Regionalnego Dowództwa Komponentu Lądowego. Jest to jedyne dowództwo w NATO, któremu przypisano konkretny rejon odpowiedzialności - obszar Morza Bałtyckiego, tzw. wschodnią flankę.

Nowy dowódca Korpusu Jürgen–Joachim von Sandrart dowodził m.in. 1. Dywizją Pancerną, 41. Brygadą Piechoty Zmechanizowanej i 93. Szkoleniowym Batalionem Czołgów. Brał też udział w misjach w Bośni i Hercegowinie (1999 r. i 2002 r.) oraz w Afganistanie (2011 r.), za co został wyróżniony niemieckimi i NATO-wskimi odznaczeniami.

Generał broni Sławomir Wojciechowski pełnił funkcję dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego od 12 września 2018 roku. W latach 2017-2018 był Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Służył też w sztabie Generalnym Wojska Polskiego jako zastępca Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia. Brał też udział w misjach w Iraku (2004-2005) i Afganistanie (2011).

Na stanowisku Dowódcy Korpusu rotacja następuje co trzy lata i – zgodnie z postanowieniami założycielskimi – obejmują je na zmianę oficerowie Wojska Polskiego i Armii Republiki Federalnej Niemiec.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu z delegacją Komitetu Parlamentarzystów EFTA

26 listopada br. Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej profesor Tomasz Grodzki przyjął delegację Komitetu Parlamentarzystów Europejskiej Strefy Wolnego Handlu (EFTA).

Marszałek Senatu RP przyjął Pierwszego Burmistrza Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburga

24 listopada br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się z Peterem Tschentscherem, który jest także wiceprzewodniczącym Bundesratu i członkiem Grupy Przyjaźni Niemiecko – Polskiej w tej izbie.

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Libii

23 listopada br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął Ambasadora Libii Salaha M. Almakhzuma Assalaha.