Narzędzia:

Wicemarszałkini Senatu wzięła udział w 11. konferencji euroazjatyckiej współpracy parlamentanej

16.11.2021
(Fot. Grzegorz Krzyżewski, Kancelaria Senatu)

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka 16 listopada 2021 r. wzięła udział w 11. konferencji euroazjatyckiej współpracy parlamentarnej ASEP11 (11th Asia-Europe Parliamentary Partnership) zorganizowanej w tym roku w formule online w stolicy Kambodży – Phnom Penh. Tematem tegorocznych obrad było „Wzmacnianie parlamentarnej współpracy na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju w dobie pandemii COVID-19 i w przyszłości”.

Konferencja ASEP to forum dialogu międzyparlamentarnego poświęcone przede wszystkim wzmacnianiu relacji między Europą i Azją, dyplomacji parlamentarnej, a także promowaniu pokoju, stabilności i zrównoważanego rozwoju w obu regionach. Poprzednie spotkania ASEP miały miejsce w Strasburgu, Manili, Hue, Helsinkach, Pekinie, Brukseli, Wientianie, Rzymie i Ułan Bator.

Podczas konferencji w Phnom Penh odbyły się 3 panele dyskusyjne: „Aktywność parlamentów na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i wspólnego dobrobytu”, „Promocja globalnego uzdrowienia gospodarek w dobie pandemii Covid-19 i w przyszłości” oraz „Bezpieczeństwo w zakresie wody, energii i żywności a zmieniający się klimat”. Uczestnicy konferencji mówili m.in. o znaczeniu międzynarodowej współpracy w rozwiązywaniu globalnych problemów i wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne i epidemie. Podkreślano także znaczenie dialogu oraz zaangażowania dyplomatycznego w zapobieganiu wojnom, konfliktom i cyberprzestępczości. W konferencji ASEP11 uczestniczyli przedstawiciele ponad 30 parlamentów narodowych z krajów Europy i Azji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie poświęcone podsumowaniu prac Specjalnej Komisji ds. Walki z Rakiem PE

Wydarzenie będzie miało miejsce 1 grudnia br. a wezmą w nim udział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz przewodniczący Komisji i poseł do Parlamentu Europejskiego Bartosz Arłukowicz.

Wicemarszałkini Senatu RP na posiedzeniu Unii Międzyparlamentarnej

Gabriela Morawska-Stanecka, która jest Wiceprzewodniczącą Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, wzięła udział w 143. Zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej, które odbywało się w Madrycie.

Debata o przyszłości polskiej gospodarki

We wtorek, 30 listopada w Senacie odbędzie się dyskusja pt. "Dokąd zmierza polska gospodarka – piasek w tryby rozkręconej gospodarki rynkowej”.