Narzędzia:

Spotkanie Wicemarszałka Senatu RP z delegacją Wielkiego Churału Państwowego Mongolii

sprawy międzynarodowe 08.11.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu RP

8 listopada 2021 roku wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz spotkał się z delegacją Wielkiego Churału Państwowego Mongolii z wiceprzewodniczącym Ayursaikhanem Tumurbaatarem na czele. Wiceprzewodniczącemu towarzyszyli mongolscy deputowani, członkowie Mongolsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej.

W czasie spotkania podkreślono, że również dzięki wymiarowi parlamentarnemu możliwe okazało się zaktywizowanie kontaktów pomiędzy Polską i Mongolią. Za szczególnie ważne uznano współpracę w wielu sektorach gospodarki, rolnictwa, nauki i kultury. W ocenie obu rozmówców istotnym czynnikiem takiego stanu rzeczy było reaktywowanie polskiej ambasady w Ułan Bator, które nastąpiło w 70. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami.

Jednym z tematów rozmów była także sytuacja epidemiczna na świecie. Ayursaikhan Tumurbaatar podkreślił, że w znaczący sposób wpłynęła ona na stan mongolskiej gospodarki, zwrócił także uwagę, na działania naprawcze podjęte przez polski rząd. Poinformował też, że 90% populacji Mongolii zaszczepionych jest pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, 80% przyjęło pełny cykl szczepienia, a 25% społeczeństwa zostało zaszczepionych trzecią dawką przypominającą.

Wiceprzewodniczący Ayursaikhan Tumurbaatar zaprosił wicemarszałka Bogdana Borusewicza do złożenia wizyty w Mongolii.

Wielki Churał Państwowy Mongolii to jednoizbowy parlament, złożony z 76 deputowanych wybieranych na 4 lata w wyborach powszechnych.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie poświęcone podsumowaniu prac Specjalnej Komisji ds. Walki z Rakiem PE

Wydarzenie będzie miało miejsce 1 grudnia br. a wezmą w nim udział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz przewodniczący Komisji i poseł do Parlamentu Europejskiego Bartosz Arłukowicz.

Wicemarszałkini Senatu RP na posiedzeniu Unii Międzyparlamentarnej

Gabriela Morawska-Stanecka, która jest Wiceprzewodniczącą Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, wzięła udział w 143. Zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej, które odbywało się w Madrycie.

Debata o przyszłości polskiej gospodarki

We wtorek, 30 listopada w Senacie odbędzie się dyskusja pt. "Dokąd zmierza polska gospodarka – piasek w tryby rozkręconej gospodarki rynkowej”.