Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Rumunii

sprawy międzynarodowe 13.10.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

13 października br. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął nowego ambasadora Rumunii, Theodore Cosmin Onisii. W rozmowie Ambasador podkreślił znaczenie Partnerstwa Strategicznego łączącego oba kraje oraz zwrócił uwagę, że dyskusja nad nowym planem działania nie musi ograniczać się do konsultacji międzyrządowych i może toczyć się także w wymiarze parlamentarnym. Kontakty grup bilateralnych są z kolei uzupełniane o udział parlamentarzystów, w tym senatorów, w formatach wielostronnych, takich jak Bukareszteńska Dziewiątka – B9  i zwłaszcza Inicjatywa Trójmorza.  

Rozmówcy podkreślili, że Polska i Rumunia wspierają unijne aspiracje państw Bałkanów Zachodnich oraz przywiązują wielką wagę do reform podejmowanych przez demokratyczne siły w Mołdawii. Pan Theodore Onisii scharakteryzował aktualną sytuację polityczną w Rumunii, Marszałek Senatu omówił natomiast aktualną sytuację polityczną w Polsce.  Rozmawiano także o członkostwie w Unii Europejskiej oraz o krajowych planach odbudowy po pandemii koronawirusa.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Aukcja Marszałka Senatu RP na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Obiad z prof. Tomaszem Grodzkim oraz wspólne zwiedzanie parlamentu można wylicytować w ramach 30. Finału WOŚP. Aukcja potrwa do 31 stycznia br

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasador Malty

11 stycznia br. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął nowo mianowaną Ambasador Republiki Malty Marię Assuntę Farrugię.

Marszałek Senatu RP z wizytą w Watykanie

Prof. Tomasz Grodzki został w sobotę, 8 stycznia br. przyjęty na audiencji przez Papieża Franciszka