Narzędzia:

Wicemarszałkini Senatu RP na inauguracji „XXI Dni NATO w Ostrawie”

sprawy międzynarodowe 17.09.2021
Dni NATO w Ostrawie (fot. Hubert Pielas,Kancelaria Senatu)

„Dni NATO są wspaniałą okazją do podniesienia ogólnej świadomości  znaczenia współpracy międzynarodowej dla zapewnienia bezpieczeństwa ze szczególnym naciskiem na współpracę Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej” - powiedziała Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka podczas spotkania rozpoczynającego „XXI Dni NATO w Ostrawie ”, w Polskim  Konsulacie Generalnym w Czechach.

Dni NATO w Ostrawie obchodzone są w ramach Dni Sił Powietrznych Republiki Czeskiej i należą do największych wydarzeń w obszarze bezpieczeństwa w Czechach. Hasłem przewodnim wydarzenia jest: „Naszego bezpieczeństwa nie można brać za pewnik i nie ma dobrobytu bez bezpieczeństwa”, dlatego celem wydarzenia jest zaprezentowanie możliwości Republiki Czeskiej i jej sojuszników w tej dziedzinie. Dni NATO w Ostrawie należą do  bardzo popularnych pokazów sił powietrznych, które odbędą się w  sobotę i niedzielę 18 i 19 września br.

Gości powitała Konsul Generalna Izabella Wołłejko-Chwastowicz. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczenia Ministra Obrony Narodowej RP - Srebrnego Medalu Wojska Polskiego  Zbynkowi Pavlačikowi, inicjatorowi i założycielowi Stowarzyszenia Jagello 2000, które jest organizatorem „Dni NATO”.

Stowarzyszenie Jagello 2000 jest głównym czeskim podmiotem dyplomacji publicznej w zakresie polityki bezpieczeństwa i członkostwa Republiki Czeskiej w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Stowarzyszenie powstało w Ostrawie po wstąpieniu Czech i Polski do NATO. Zbyněk Pavlačik poprzez działalność Jagello2000 stara się budować trwałą czesko-polską współpracę w zakresie bezpieczeństwa i promować sojusz. Od 2009 roku Jagello 2000 jest członkiem Europejskiej Rady Pokazów Lotniczych jako główny organizator Dni NATO w Ostrawie.

Z okazji „Dni NATO” polski konsulat w Ostrawie przygotował wystawę okolicznościową nawiązującą do 20 lat obecności polskich jednostek wojskowych w wydarzeniu, którą  można obejrzeć na ogrodzeniu urzędu. Natomiast w ogrodzie konsulatu Śląski Oddział Straży Granicznej zaprezentował wystawę z okazji 30 lat istnienia Straży Granicznej.

W ramach „Dni NATO” w sobotę i niedzielę na lotnisku Mosznow pod Ostrawą odbędą się pokazy lotnicze. Podczas otwarcia pokazów planowane jest uroczyste wręczenie biało-czerwonej szarfy dla Jednostek Specjalnych AGAT. W tegorocznych Dniach NATO udział zapowiedziało 20 państw. Oficjalnym partnerem jest w tym roku Szwecja.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 18 maja 2022 r.

Obradowały senackie komisje m.in.: rodziny, spraw zagranicznych, środowiska, ustawodawcza, praw człowieka.

Prace w komisjach senackich – 17 maja 2022 r.

Obradowały senackie komisje: gospodarki, rolnictwa, nauki, infrastruktury, rodziny, środowiska, kultury.

Prace w komisjach senackich – 16 maja 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.