Narzędzia:

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk na konferencji poświęconej Kardynałowi Wyszyńskiemu

02.09.2021
Wicemarszałek Senatu Marek Pęk na konferencji poświęconej Kardynałowi Wyszyńskiemu (fot. H.Pielas - Kancelaria Senatu)

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk wziął udział w Warszawie w konferencji pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – ojciec duchowy Polaków i Polonii” oraz w otwarciu wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia.

Wicemarszałek Senatu mówił, że beatyfikacja Kardynała Wyszyńskiego była wyczekiwana od dłuższego czasu i wyraził zadowolenie, że za kilka dni wreszcie nastąpi. Jego zdaniem jest to wydarzenie niezwykle ważne, nie tylko dla Kościoła, lecz także dla całej Polski. „Myślę, że dla mnie jako senatora i polityka najważniejszym rysem działalności prymasa Wyszyńskiego jest wielkie umiłowanie przez niego ojczyzny. Miłość do ojczyzny wypływała bezpośrednio z jego miłości do Boga. Prymas wielokrotnie to podkreślał, że po miłości do Boga, drugą podstawową powinnością chrześcijanina jest miłość do ojczyzny. I tej wielkiej miłości uczył, tej wielkiej miłości dawał przez swoje całe życie kapłańskie wielkie, ofiarne świadectwo” – powiedział Marek Pęk. Zaznaczył, że postać kardynała Stefana Wyszyńskiego jest wielowymiarowa i musi być należycie upamiętniana. „Jego ojcostwo duchowe potrzebne jest również dzisiaj Polakom, w czasach, w których występuje nieprawdopodobne rozchwianie idei i wartości” – podkreślił.

Konferencję, pod patronatem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, zorganizowało Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w związku z uroczystością beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 12 września br. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków z Granicą Jan Dziedziczak oraz działacze organizacji polonijnych. Wystawę poświęconą kardynałowi Wyszyńskiemu można obejrzeć przed Domem Polonii w Warszawie.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Senatu RP na inauguracji „XXI Dni NATO w Ostrawie”

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w inauguracji Dni NATO w Ostrawie m.in w Konsulacie Generalnym RP

Szef Kancelarii Senatu oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę

Szef Kancelarii Senatu w imieniu Marszałka Senatu RP wziął udział w uroczystości upamiętniającej 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Wicemarszałek Senatu RP na gali z okazji rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz uczestniczył w upamiętnieniu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.