Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Rumunii

sprawy międzynarodowe 23.04.2021
Fot.Katarzyna Czerwińska, Kancelaria Senatu

W dniu 22 kwietnia 2021 r. pożegnalną wizytę złożył Marszałkowi Senatu RP prof. Tomaszowi Grodzkiemu kończący misję dyplomatyczną w Polsce ambasador Rumunii,  Ovidiu Dranga. W rozmowie ambasador podkreślił, że podczas pobytu w Polsce miał możliwość uczestniczyć w historycznych wydarzeniach w regionie, których trwałym efektem jest powołanie formatu B9 z krajów członkowskich NATO współtworzących zewnętrznej wschodnią granicę Unii Europejskiej. Zwrócił też uwagę, że poziom interakcji i współdziałania pomiędzy Polską i Rumunią sprawił, że wspólny głos obu krajów jest dobrze słyszany w UE.

Rozmówcy wyrazili nadzieję na wznowienie w pełnym wymiarze dialogu międzyparlamentarnego po zakończeniu pandemii. Zgodzili się, że widekonferencje powszechnie się przyjęły ale służą głównie podtrzymywaniu relacji i nie mogą zastąpić politycznego dialogu.

Marszałek Senatu i ambasador Rumunii rozmawiali także o sytuacji politycznej w Polsce, związanej z wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich i ratyfikacją Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 11 maja 2021 r.

Obradowały komisje senackie, m.in.: ds. klimatu, zdrowia, ustawodawcza, rolnictwa, budżetu, samorządu terytorialnego, praw człowieka, spraw emigracji.

Panel dyskusyjny z okazji 10. rocznicy przyjęcia Konwencji stambulskiej

W Senacie dyskutowano na temat Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

76. rocznica zakończenia II wojny światowej

W 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.