Narzędzia:

Marszałek Senatu o 22. posiedzeniu Izby

24.03.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Podczas rozpoczętego w środę, 24 marca br., posiedzenia Senat zajmie się m.in. projektem ustawy o Agencji Spójności i Rozwoju oraz wysłucha informacji rządu na temat unijnego Funduszu Odbudowy. Poinformował o tym na briefingu prasowym Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Projekt ustawy o Agencji Spójności i Rozwoju przygotowany przez grupę senatorów ma na celu uporządkowanie systemu rozdysponowania środków pochodzących z Unii Europejskiej, w którym obok rządu mieliby swój udział także przedstawiciele m.in samorzadów. Jak podkreślił Marszałek Grodzki jest to ustawa bardzo istotna w kontekście ogromnych pieniędzy z Unii Europejskiej, na które czeka Polska, została ona także uzgodniona z samorządowcami i jej przez nich popierana. „Ma ona na celu  tylko jedno: żeby dystrybucja ogromnych pieniędzy, które spłyną do Polski, nazywanych czasem drugim planem Marshalla, żeby te pieniądze były rozdawane w sposób roztropny  i sprawiedliwy, a nie tak, jak przy Funduszu Inicjatyw Lokalnych, gdzie ewidentne preferencje mieli samorządowcy, związani z partią rządzącą” – podkreślił Marszałek Senatu. „Aby tego zjawiska uniknąć, proponujemy powołanie niezależnej agencji, która zadba o to, aby te pieniądze były rozdawane sprawiedliwie” – dodał.  

Prof. Tomasz Grodzki poinformował także, że rząd przedstawi senatorom informację o stanie przygotowań do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej.

Wśród prac legislacyjnych Marszałek Senatu zwrócił uwagę na ustawę, zwiększającą udział zawodów medycznych - pielęgniarek, farmaceutów czy położnych - w kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19. „Ta ustawa ma tylko jedno zadanie: doprowadzić do tego, aby akcja szczepień mogła przebiegać szybciej, niż to się dzieje do tej pory, zwłaszcza, że prognozy mówią, że liczba dostępnych  szczepionek, będzie się zwiększać.  Prof. Grodzki wspomniał także o nowelizacji prawa o ruchu drogowym, która ma uregulować kwestie poruszania się hulajnogami elektrycznymi, co w ocenie Marszałka będzie istotne szczególnie dla ludzi młodych.

Marszałek Grodzki poinformował także, że w czwartek, 25 marca br. Senat rozpatrzy projekt uchwały w 40. rocznicę wydarzeń marcowych w Bydgoszczy. Marszałek przypomiał, że wówczas na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej doszło do napaści milicji na zaproszonych działaczy Solidarności, w tym na Jana Rulewskiego, poźniejszego senatora, który weźmie udział w jutrzejszych obradach Izby.

Marszałek Senatu zapowiedział, że głosowania nad rozpatrywanymi ustawami odbędą się w piątek, 26 marca, po południu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu RP ze Specjalnym Wysłannikiem Departamentu Stanu USA

Rozmowy dotyczyły m.in. gazociągu Nord Stream 2 oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych i transformacji energetycznej.

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk na konferencji poświęconej Kardynałowi Wyszyńskiemu

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk wziął udział w Warszawie w konferencji pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – ojciec duchowy Polaków i Polonii” oraz w otwarciu wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia.

Polsko-Czeskie Forum Przedsiębiorczości w Szczecinie - drugi dzień wizyty Przewodniczącego Senatu Republiki Czeskiej

„Zadaniem nas, polityków jest tworzyć takie prawo i stabilne warunki rozwoju, żeby przedsiębiorcy mogli się rozwijać "