Narzędzia:

Marszałek Senatu o 22. posiedzeniu Izby

24.03.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Podczas rozpoczętego w środę, 24 marca br., posiedzenia Senat zajmie się m.in. projektem ustawy o Agencji Spójności i Rozwoju oraz wysłucha informacji rządu na temat unijnego Funduszu Odbudowy. Poinformował o tym na briefingu prasowym Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Projekt ustawy o Agencji Spójności i Rozwoju przygotowany przez grupę senatorów ma na celu uporządkowanie systemu rozdysponowania środków pochodzących z Unii Europejskiej, w którym obok rządu mieliby swój udział także przedstawiciele m.in samorzadów. Jak podkreślił Marszałek Grodzki jest to ustawa bardzo istotna w kontekście ogromnych pieniędzy z Unii Europejskiej, na które czeka Polska, została ona także uzgodniona z samorządowcami i jej przez nich popierana. „Ma ona na celu  tylko jedno: żeby dystrybucja ogromnych pieniędzy, które spłyną do Polski, nazywanych czasem drugim planem Marshalla, żeby te pieniądze były rozdawane w sposób roztropny  i sprawiedliwy, a nie tak, jak przy Funduszu Inicjatyw Lokalnych, gdzie ewidentne preferencje mieli samorządowcy, związani z partią rządzącą” – podkreślił Marszałek Senatu. „Aby tego zjawiska uniknąć, proponujemy powołanie niezależnej agencji, która zadba o to, aby te pieniądze były rozdawane sprawiedliwie” – dodał.  

Prof. Tomasz Grodzki poinformował także, że rząd przedstawi senatorom informację o stanie przygotowań do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej.

Wśród prac legislacyjnych Marszałek Senatu zwrócił uwagę na ustawę, zwiększającą udział zawodów medycznych - pielęgniarek, farmaceutów czy położnych - w kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19. „Ta ustawa ma tylko jedno zadanie: doprowadzić do tego, aby akcja szczepień mogła przebiegać szybciej, niż to się dzieje do tej pory, zwłaszcza, że prognozy mówią, że liczba dostępnych  szczepionek, będzie się zwiększać.  Prof. Grodzki wspomniał także o nowelizacji prawa o ruchu drogowym, która ma uregulować kwestie poruszania się hulajnogami elektrycznymi, co w ocenie Marszałka będzie istotne szczególnie dla ludzi młodych.

Marszałek Grodzki poinformował także, że w czwartek, 25 marca br. Senat rozpatrzy projekt uchwały w 40. rocznicę wydarzeń marcowych w Bydgoszczy. Marszałek przypomiał, że wówczas na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej doszło do napaści milicji na zaproszonych działaczy Solidarności, w tym na Jana Rulewskiego, poźniejszego senatora, który weźmie udział w jutrzejszych obradach Izby.

Marszałek Senatu zapowiedział, że głosowania nad rozpatrywanymi ustawami odbędą się w piątek, 26 marca, po południu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Grodzki: Senat RP zawsze będzie stał po stronie wolnościowych dążeń Białorusi

Senat RP będzie zawsze stał po stronie wolnościowych dążeń Białorusi, zrobimy co w naszej mocy, aby je wspierać - oświadczył w czwartek Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Wizyta Wicemarszałka Senatu RP Michała Kamińskiego na Litwie

W dniach 20–22 marca br. Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński przebywał z wizytą na Litwie, podczas której uczestniczył w międzynarodowej konferencji poświęconej sytuacji na Białorusi oraz rozmawiał z litewskimi politykami.

Spotkanie Marszałka Senatu RP z francuskim ministrem do spraw europejskich

W środę, 9 marca br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się z sekretarzem stanu do spraw europejskich przy Ministrze Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej, Clémentem Beaune.