Narzędzia:

Spotkanie Wicemarszałkini Senatu z ambasadorem Litwy

sprawy międzynarodowe 11.02.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W dniu 11 lutego 2021 roku Wicemarszałkini Senatu RP pani Gabriela Morawska-Stanecka przyjęła kurtuazyjną wizytę Ambasadora Republiki Litewskiej Eduardasa Borisovasa.

Rozmówcy dyskutowali między innymi o negatywnym wpływie wirusa SARS-CoV-2 na gospodarkę. Wicemarszałkini Morawska-Stanecka zwróciła uwagę na wprowadzenie pewnych pozytywnych zmian, w niektórych sytuacjach, na przykład teleporady medyczne czy system e-recepty. Zwróciła również uwagę na potrzebę wprowadzenia zapisów w Kodeksie pracy dotyczących pracy zdalnej w celu należytego zabezpieczenia interesów pracownika. Przypomniała też o wpływie pandemii na ludzką psychikę. W jej opinii, z czym zgodził się Ambasador, będzie to wyzwanie z którym społeczeństwa będą mierzyć się przez długi czas po ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej.

Na spotkaniu poruszone zostały kwestie łączących oba kraje więzi kulturowych i historycznych a także przedstawienie ich z różnej narracji w kulturze - w szczególności filmach i serialach.

Rozmówcy wymienili także opinie na temat aktualnej sytuacji wewnętrznej na Białorusi, zauważając zaangażowanie społeczeństwa białoruskiego w protesty oraz dużą rolę mediów społecznościowych.  Omówiono także sytuację wewnętrzną w Rosji, porównując aktualną sytuację z  historycznymi procesami zachodzącymi w Imperium Rosyjskim i ZSRR. Zastanawiano się również nad polityką państw zachodnich wobec Federacji Rosyjskiej oraz polityki Unii Europejskiej z uwzględnieniem ostatniego wyroku skazującego Aleksieja Nawalnego.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 5 maja 2021 r.

Obradowały senackie komisje, m.in.: rodziny, edukacji, kultury.

Życzenia Marszałka Senatu na Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Niech świadomość przynależności do Narodu Polskiego będzie dla Państwa zawsze powodem do dumy, a biało-czerwona flaga i orzeł biały zawsze i nierozerwalnie łączą Was z ukochaną Ojczyzną - powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Prace w komisjach senackich – 29 kwietnia 2021 r.

Obradowała Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.