Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu z chargé d’affaires a.i. ambasady USA

sprawy międzynarodowe 04.02.2021
Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

W dniu 4 lutego 2021 r. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął Chargé d’Affaires Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki pana Begzata Bixa Aliu, który kieruje obecnie amerykańską placówką dyplomatyczną w Polsce.

Rozmówcy dyskutowali o perspektywach współpracy polsko-amerykańskiej po objęciu urzędu przez prezydenta Joe Bidena. Marszałek Tomasz Grodzki i Chargé d’Affaires Begzat Bix Aliu rozmawiali również o zadaniach stojących przed 117. Kongresem Stanów Zjednoczonych oraz zaangażowaniu Senatu RP w sprawy będące przedmiotem zainteresowania władz Polski i Stanów Zjednoczonych. Omówili też możliwości współpracy Senatu RP i Senatu Stanów Zjednoczonych, którego przewodniczącą została – wraz z objęciem urzędu wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych – Kamala Harris. Poruszyli sprawy związane z rolą Polski na arenie międzynarodowej i wymienili opinie na temat wartości, na których powinna opierać się polityka krajowa i międzynarodowa. Rozmawiali także o kwestii zaangażowania Senatu RP w ochronę demokracji. Marszałek Tomasz Grodzki wspomniał w tym kontekście o swoim spotkaniu w 2016 r. z senatorem Johnem McCainem, który był żywo zainteresowany sytuacją w Polsce.

Chargé d’Affaires a.i. Ambasady Stanów Zjednoczonych Begzat Bix Aliu podziękował Marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu za podjęcie przez Senat RP uchwały w sprawie wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i za wyrażenie solidarności z narodem amerykańskim po tragicznych wydarzeniach na Kapitolu w dniu 6 stycznia 2021 r.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 10 września 2021 r.

obradowała Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Wicemarszałkini Senatu RP na inauguracji „XXI Dni NATO w Ostrawie”

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w inauguracji Dni NATO w Ostrawie m.in w Konsulacie Generalnym RP

Szef Kancelarii Senatu oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę

Szef Kancelarii Senatu w imieniu Marszałka Senatu RP wziął udział w uroczystości upamiętniającej 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.