Narzędzia:

Rozmowa Marszałka Senatu RP z ambasador Stanów Zjednoczonych

sprawy międzynarodowe 05.01.2021
Fot. Łukasz Kamiński - Kancelaria Senatu

W dniu 5 stycznia br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki odbył telefoniczną rozmowę z kończącą swoją misję dyplomatyczną w Polsce ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher. 

Marszałek Senatu podziękował pani ambasador za jej pracę na rzecz rozwoju stosunków polsko-amerykańskich i wyraził przekonanie, że relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi po zmianie prezydenta w USA będą miały w dalszym ciągu strategiczny charakter. Marszałek Grodzki i ambasador Mosbacher krótko omówili stosunki polsko-amerykańskie w wymiarze politycznym, gospodarczym oraz transatlantyckim oraz podsumowali postępy, jakich dokonano w ostatnich latach z myślą o pogłębieniu strategicznego partnerstwa polsko-amerykańskiego. Rozmowa dotyczyła także pandemii koronawirusa oraz doświadczeń obu krajów w walce z nią.  szczególności tempa i sposobu dystrybucji szczepionki w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Marszałek Senatu oraz ambasador Stanów Zjednoczonych rozmawiali także o współpracy polskiego i amerykańskiego Senatu.

Ambasador Georgette Mosbacher poinformowała Marszałka Tomasza Grodzkiego, że pozostanie aktywna w sprawach polsko-amerykańskich po powrocie do USA. Zwróciła uwagę na znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej dla Stanów Zjednoczonych i oceniła, że Amerykanie będą angażowali się w coraz większym zakresie w różne projekty realizowane w Polsce i jej sąsiedztwie z uwagi na duży potencjał wzrostowy krajów wschodniej flanki NATO.

Marszałek Senatu i Ambasador Stanów Zjednoczonych poruszyli również sprawy związane z obszarem polityki klimatycznej, przyszłością sektora energetycznego i możliwościami, jakie w tej dziedzinie stwarza partnerstwo polsko-amerykańskie.

Marszałek Tomasz Grodzki przekazał wyrazy uznania i podziękował Ambasador Georgette Mosbacher za jej osobisty wkład w zacieśnienie więzi łączących Polskę ze Stanami Zjednoczonymi i włączenie Polski do ruchu bezwizowego.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 19 stycznia 2020 r.

Obradowały komisje praw człowieka i zdrowia.

Posiedzenie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej nt. sukcesu Izraela w szczepieniach przeciwko COVID-19

Posiedzenie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej z udziałem prof. Rana Balicera, przewodniczącego Krajowej Rady Eksperckiej ds. COVID-19 przy Kancelarii Premiera Izraela, nt. sukcesu Izraela w szczepieniach przeciwko COVID-19.