Narzędzia:

Prof. Grodzki: Senat jest otwarty dla inicjatyw prozdrowotnych

zdrowie 13.11.2020
Posiedzenie Zespołu- fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu

Senat jest otwarty dla wszelkich inicjatyw prozdrowotnych – zapewnił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, które odbyło się w Senacie oraz online w przeddzień przypadającego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy. W swoim wystąpieniu otwierającym obrady zespołu Marszałek zwrócił uwagę, że w dobie pandemii koronawirusa wiele chorób jest „ewidentnie zaniedbywanych”, a cukrzyca jest  jedną z takich chorób. Marszałek podkreślił, że to niezwykle podstępne schorzenie, które skrycie i niebezpiecznie. pustoszy organizm człowieka. „Dlaczego doceniam szczególnie, że w obecnym czasie znalazło się grono wybitnych fachowców, którzy chcą zastanowić się, jak można dalej zarysować perspektywy walki z cukrzycą,  która jest gigantycznym problemem społecznym” – powiedział prof. Grodzki.

Podczas briefingu poprzedzającego posiedzenie zespołu Marszałek Senatu ocenił, że cukrzyca to „cichy zabójca” wielu milionów Polek i Polaków. Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy poseł Ewa Kołodziej poinformowała, że na cukrzycę choruje w Polsce około 3 miliony ludzi, a kolejne 5 milionów jest w grupie ryzyka. Jej zdaniem pomimo pandemii nie można zaprzestać zarówno leczenia jak i dyskutowania o tym, co jest ważne dla pacjentów z cukrzycą. Obecna na konferencji wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że potrzebna jest większa wiedza i świadomość społeczna dotycząca cukrzycy, a konferencje takie jak ta pozwalają parlamentarzystom na tworzenie lepszego prawa, uwzględniającego potrzeby zarówno środowiska medycznego, jak i pacjentów.   

W posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Cukrzycy uczestniczyły także przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera i wiceprzewodnicząca tej komisji senator Alicja Chybicka.

Podczas obrad Zespołu parlamentarzyści, eksperci, lekarze, pielęgniarki oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich i pozarządowych rozmawiali m.in. o cukrzycy w dobie COVID-19 oraz o potrzebach zmian  w postrzeganiu choroby i retorycznych środkach komunikacji z pacjentem.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 4 marca 2021 r.

Obradowały senackie komisje: praw człowieka, ustawodawcza, spraw zagranicznych i samorządu terytorialnego.

Prace w komisjach senackich – 3 marca 2021 r.

Obradowały senackie komisje zdrowia oraz spraw zagranicznych i UE.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie uczczono pamięć żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego.