Narzędzia:

Premiera płyty z symfonią „Polonia” pod patronatem Marszałka Senatu RP

edukacja i kultura 03.11.2020
Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

We wtorek, 3 listopada br., Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wziął udział w wydarzeniu z okazji premiery płyty z pierwszym kompletnym nagraniem symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydawnictwo jest objęte patronatem Marszałka Senatu.

Inicjatorami wydania płyty są Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia ze Szczecina oraz Akademia Sztuki w Szczecinie. Symfonię h-moll op. 24 „Polonia” wykonuje na płycie Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego. Nagranie zrealizowane zostało w siedzibie orkiestry w sierpniu 2019 roku.

W swoim wystąpieniu Marszałek Tomasz Grodzki określił jako niezwykle cenną inicjatywę maestro Boguszewskiego zmierzającą do zarejestrowania na płycie po raz pierwszy w całości tak monumentalnego dzieła, jakim jest symfonia „Polonia”. Zwrócił także uwagę na rolę Ignacego Jana Paderewskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Marszałek nawiązywał zarówno do jego działań na niwie kultywowania polskiej kultury i sztuki jak i zaangażowania politycznego, w tym jako premiera i delegata na konferencję w Wersalu.

Utwory Paderewskiego wykonał podczas spotkania wybitny polski pianista Karol Radziwonowicz.

Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor oraz polityk – skomponował symfonię „Polonia” w latach 1903-08 z okazji przypadającej w 1913 roku 40. rocznicy powstania styczniowego. Pierwsze wykonanie przed polską publicznością miało miejsce we Lwowie w roku 1910 na I Zjeździe Muzyków Polskich. Rok później po raz pierwszy zagrano ją w Warszawie.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 4 marca 2021 r.

Obradowały senackie komisje: praw człowieka, ustawodawcza, spraw zagranicznych i samorządu terytorialnego.

Prace w komisjach senackich – 3 marca 2021 r.

Obradowały senackie komisje zdrowia oraz spraw zagranicznych i UE.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie uczczono pamięć żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego.