Narzędzia:

Marszałek Senatu RP o 17. posiedzeniu Izby

26.10.2020
Fot. Łukasz Kamiński - Kancelaria Senatu

Senat rozpatrzy w poniedziałek, 26 października br. w pierwszej kolejności ustawę, dotyczącą walki z pandemią koronawirusa. Poinformował o tym przed obradami prof. Tomasz Grodzki.

Jak powiedział Marszałek w oświadczeniu dla mediów, ustawa ta przyszła z Sejmu w kształcie dalekim od doskonałości. Poinformował, że podczas prac Komisji Zdrowia, senatorowie oraz rządzący zaproponowali do niej poprawki; poprawki mają być także zgłaszane podczas obrad plenarnych.  Wyraził nadzieję, że „choćby późnym wieczorem” uda się tę ustawę przegłosować w finalnym kształcie i odesłać do Sejmu.  Prof. Tomasz Grodzki poinformował, że jednocześnie procedowany będzie projekt inicjatywy ustawodawczej Senatu, zmierzającej do zniesienia na czas pandemii i 90 dni po nim zakazu handlu w niedziele. Jak powiedział Marszałek jest to wyjście naprzeciw postulatom kupujących i przedsiębiorców, pozwoli bowiem „rozrzedzić masy ludzkie w sklepach i galeriach handlowych, a z drugiej strony powinna się ona pozytywnie przysłużyć przedsiębiorcom”.  

Marszałek Grodzki zapowiedział także, że we wtorek, 27 października, Senat zajmie się nowelizacją tegorocznego budżetu państwa, a w środę, 28 października rozpatrzy uchwałę upamiętniającą bohaterstwo polskich lotników w bitwie o Anglię.  

Marszałek Senatu poinformował także, że w środę Komisja Ustawodawcza zajmie się projektem uchwały odnoszącym się do ostatniej decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży. Jak powiedział prof. Tomasz Grodzki jeśli komisja zakończy swoje prace, to Senat pod koniec dnia zajmie się także tą uchwałą.

W swoim oświadczeniu Marszałek Senatu odniósł się także do protestów kobiet po ostatnim wyroku TK. „Myślami i sercem jesteśmy przy polskich kobietach które protestują na ulicach wielu polskich miast, miasteczek i mniejszych miejscowości, walcząc o swoje prawa, o  możliwość decydowania o swoim losie. Polki są dzielne, są mądre, są odpowiedzialne i nie zasługują na ten los, który im zafundował Trybunał Julii Przyłębskiej” – powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 4 marca 2021 r.

Obradowały senackie komisje: praw człowieka, ustawodawcza, spraw zagranicznych i samorządu terytorialnego.

Prace w komisjach senackich – 3 marca 2021 r.

Obradowały senackie komisje zdrowia oraz spraw zagranicznych i UE.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie uczczono pamięć żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego.