Narzędzia:

Marszałek Senatu na otwarciu Kongresu "Zdrowie Polaków"

zdrowie 26.10.2020
Marszałek Senatu prof. T. Grodzki na otwarciu Kongresu "Zdrowie Polaków" (fot. Marta Marchlewska - Kancelaria Senatu)

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki podziękował pracownikom medycznym za zaangażowanie w walkę z pandemią koronawirusa. W wystąpieniu podczas otwarcia II Kongresu „Zdrowie Polaków” Marszałek Grodzki pokreślił także, że uczestnicy tego wydarzenia są, tak jak i on, świadomi, że mimo trudnych czasów nie wolno lekceważyć innych chorób, które także w czasie epidemii przyczyniają sie do śmierci Polek i Polaków.

„Zacznę swoje wystąpienie od podziękowania całym rzeszom medyków, lekarzy, pielęgniarek, ratowników, fizjoterapeutów, laborantów, którzy dzień w dzień pracują intensywnie, po to abyśmy walcząc z pandemią pustoszącą świat ocalili jak najwięcej istnień Polek i Polaków. Nie jest to łatwe. Cały świat się zmaga z tą straszną chorobą. Ale bez zaangażowania świata medycznego wszystkie te wysiłki byłyby znacznie mniej skuteczne” – powiedział Marszałek Senatu. Prof. Grodzki zwrócił się z prośbą o uznanie dla tych, którzy każdego dnia pracują z narażeniem swojego zdrowia i życia. „Doceńmy codzienny heroiczny wysiłek świata medycznego w walce z tą pandemią, pamiętając, że niektórzy nasi koledzy i koleżanki lekarze, pielęgniarki, jeden ratownik medyczny, oddali życie za to, abyśmy byli leczeni, abyśmy mieli – nawet utrudniony, ale jednak – dostęp do terapii” – apelował.

Jak powiedział prof. Tomasz Grodzki, trzeba pamiętać, że medycyna nie kończy się na pandemii. Przypomniał on, że codziennie Polki i Polacy umierają z powodu schorzeń  układu sercowo-naczyniowego nowotworów, chorób związanych z otyłością, nadciśnieniem, czy paleniem papierosów. „Skupiamy się na walce z pandemią, ale nie możemy w żadnym razie zapominać o innych chorobach. I jestem przekonany, że uczestnicy tego kongresu podzielą to zdanie. A co więcej, w dobie zmieniających się realiów ochrony zdrowia pokażą, jakie są możliwe rozwiązania i jakie skutki społeczne są do uniknięcia w czasach, w których wszystko się zmienia. W czasach, w których prawdopodobnie nic już nie będzie takie samo. To jest wyzwanie dla tego kongresu” – powiedział Tomasz Grodzki.

W kongresie uczestniczyła także przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera. Zaapelowała do uczestników kongresu, aby w równym stopniu koncentrowali swoją uwagę na zagadnieniu zdrowia publicznego, co na medycynie klinicznej. Zaznaczyła, że stoją przed nimi różne wyzwania, ale ich waga jest tak samo istotna.

Kongres „Zdrowie Polaków” odbywa się po raz drugi. Główne przesłanie tegorocznej edycji dotyczy edukacji społecznej. Organizatorzy zwrócili uwagę na fakt, że bez zmian w świadomości społecznej, same kadry i nawet większe nakłady na naukę czy medycynę nie zapewnią optymalnych efektów. Celem wszystkich wystąpień jest przede wszystkim przekazanie cennych wskazówek, jak dbać o swoje zdrowie, jakie są zalecenia dla pracowników ochrony zdrowia oraz dla każdego obywatela, które wynikają z aktualnego zakażenia COVID-19.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i jej wpływie na rozwój samorządności.

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie