Narzędzia:

26 października Senat zajmie się ustawą o walce z pandemią

zdrowie 21.10.2020
fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki poinformował, że Senat zbierze się na posiedzeniu w najbliższy poniedziałek, 26 października o godz. 16.00, by rozpatrzeć ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Na konferencji prasowej w Senacie Marszałek Grodzki powiedział, że przychylił się do wniosku Polskiego Stronnictwa Ludowego, by maksymalnie przyspieszyć rozpatrywanie przez Senat procedowanej w Sejmie ustawy. Marszałek wyraził nadzieję, że ustawa zostanie w środę wieczorem przyjęta przez Sejm, co umożliwi przekazanie jej do Izby Wyższej w czwartek, 22 października. „Będzie ona w najszybszym możliwym tempie traktowana w Senacie tak, jak to zwykle robimy, będziemy zwoływać komisję zdrowia, a Senat na posiedzeniu zajmie się nią w poniedziałek od godz. 16.00” – poinformował prof. Grodzki. Jak dodał, spodziewa się zakończenia prac nad ustawą tego samego dnia tak, by ewentualne poprawki do niej mógł następnie rozpatrzeć Sejm.

Marszałek Senatu zaznaczył, że wielokrotnie podkreślał, iż należy oddzielić politykę od zdrowia i wyraził gotowość do współpracy z rządem w walce z pandemią koronawirusa, bo jak ocenił „rząd jest w ciężkim kryzysie” „Oferta jest na stole, ale to musi być oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, że nie każdy ma sto procent racji, musimy szukać rozwiązań kompromisowych” – zaznaczył Marszałek. Skrytykował jednocześnie określanie mianem „obstrukcji” czy „politykierstwa” faktu, że posłowie chcieli dzień dłużej pracować nad rozwiązaniami na rzecz walki z pandemią. Przypomniał, że Senat 13 maja  br. wniósł do Sejmu projekt ustawy dotyczący walki z pandemią koronawirusa, w którym zaproponował rozwiązania, zgłaszane obecnie przez rządzących. Prof. Tomasz Grodzki wymienił tu m.in. 100 proc. dodatku do wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia, dodatek specjalny za nadgodziny w wysokości 50 proc., cotygodniowe testowanie pracowników ochrony zdrowia i domów pomocy społecznej czy też tworzenie zespołów wsparcia lekarzy i pielęgniarek, w których skład mogliby wchodzić np. studenci kierunków medycznych. Jak podkreślił Marszałek, senacki projekt utknął w komisji finansów publicznych. „Jeśli mówimy o opóźnieniu o jeden dzień, to zwróćmy też uwagę na to opóźnienie od maja”- podkreślił prof. Grodzki.

Marszałek Senatu zwrócił jednocześnie uwagę, że niektóre zapisy procedowanej ustawy budzą kontrowersje, podnoszone m.in. przez Naczelną Radę Lekarską. Wymienił tu m.in. możliwość kierowania do walki z pandemią kobiet po porodzie czy mianowanie pełnomocników w miejsce dyrektorów szpitali. „Jesteśmy gotowi do współpracy, mamy propozycje rozwiązań, wiemy jak możemy doradzić rządowi, tylko niech wreszcie rząd zacznie nas słuchać” – powiedział. Podkreślił, że konieczne jest osiągniecie poziomu 100 tys. testów dziennie, powrót do testowania osób po kwarantannie, otwarcie izolatoriów i zapewnienie szczególnej ochrony seniorom. Prof. Grodzki dodał, że system ochrony zdrowia nie może także zapominać o tych, którzy chorują na inne choroby niż koronawirus – nowotwory czy choroby sercowo-naczyniowe. „Nie możemy dłużej sobie pozwolić na działanie w takim chaosie, żeby słyszeć dramatyczne nagrania z karetek pogotowia jeżdżących po całym mieście czy województwie, nie mogących przekazać chorego do właściwego oddziału. Tak dalej być nie może” – podkreślił Marszałek Senatu.  

Prof. Tomasz Grodzki zaapelował jednocześnie po raz kolejny do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W jego ocenie od 1989 roku nigdy jeszcze w takim stopniu bezpieczeństwo zdrowotne narodu nie było zagrożone tak, jak obecnie.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca bierze udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.