Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu z Ministrem Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej

sprawy międzynarodowe 30.09.2020
Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

W dniu 30 września 2020 r. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął Ministra Spraw Zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej Jego Wysokość Księcia Faisala bin Farhana Al Sauda, który przebywał w Warszawie z wizytą oficjalną. Wizyta odbyła się w roku,w którym Polska i Arabia Saudyjska obchodzą 25. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Marszałek Senatu RP i Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej rozmawiali o zaangażowaniu parlamentarzystów w rozwój relacji dwustronnych. Marszałek Tomasz Grodzki wskazał na możliwości, jakie stworzyło powołanie w Sejmie IX kadencji i Senacie X kadencji Polsko-Saudyjskiej Grupy Parlamentarnej. Obaj rozmówcy zgodzili się,że oczekiwane zdynamizowanie aktywności tego podmiotu po ustaniu pandemii COVID-19 może przyczynić się do otwarcia nowych rozdziałów współpracy pomiędzy Polską i Arabią Saudyjską, zwłaszcza na płaszczyźnie gospodarczej i inwestycyjnej. Omówiono potrzebę wzmocnienia kontaktów pomiędzy polskimi i saudyjskimi przedsiębiorcami poprzez organizację polsko-saudyjskiego forum gospodarczego, uzależniając intensyfikację działań w tym zakresie od bieżącej sytuacji epidemicznej.

Marszałek Tomasz Grodzki i Minister Faisal bin Farhan Al Saud poruszyli również sprawy związane z obszarami, w których współpraca polsko-saudyjska jest szczególnie obiecująca. Jednym z tych obszarów jest wymiana doświadczeń pomiędzy środowiskami medycznymi i kształcenie saudyjskich lekarzy na polskich uczelniach. Rozmawiano także o współpracy politycznej, bezpieczeństwie międzynarodowym oraz zaangażowaniu Polski i Arabii Saudyjskiej w prace Światowej Organizacji Handlu.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

26 października Senat zajmie się ustawą o walce z pandemią

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki poinformował, że Senat zbierze się na posiedzeniu w najbliższy poniedziałek, by rozpatrzeć ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Seminarium poświęcone konstytucyjnej roli Senatu przy wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich

19 października 2020 r. w Senacie, z inicjatywy przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senatora Aleksandra Pocieja, dyskutowano o konstytucyjnej roli Senatu przy wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Raport "Zrozumieć COVID" na posiedzeniu Senackiego Zespołu - Zdrowie Polaków

Noszenie maseczek, trzymanie dystansu społecznego, dbanie o higienę, strategia testowania to aktualne zalecenia dla społeczeństwa w walce z epidemią – wynika z raportu „Zrozumieć COVID”