Narzędzia:

Marszałek Senatu RP spotkał się z Prezydentem RP

22.09.2020

Bieżące prace legislacyjne – w tym nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt i zmiany w Kodeksie karnym dotyczące karania więzieniem za błędy w sztuce medycznej - oraz problematyka międzynarodowa były tematami rozmowy Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Spotkanie odbyło się we wtorek, 22 września br. w Pałacu Prezydenckim.

Marszałek Senatu powiedział po spotkaniu dziennikarzom, że temat kar za nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta wywołał mnóstwo obaw w środowisku młodych lekarzy, stąd był to jeden z tematów jego rozmowy z prezydentem. "Mówiliśmy m.in. o słynnym artykule 37a, dotyczącym kar za nieumyślne spowodowanie śmierci, który wywołał gwałtowne reakcje i mnóstwo obaw w środowisku młodych lekarzy, co skutkuje już niestety negatywnie tym, że liczba rezydentur w Polsce dla kandydatów na chirurgów nie została w znacznej mierze obsadzona" - powiedział prof. Grodzki. W jego ocenie ten artykuł powinien być zniesiony i jak przypomniał Marszałek, taka inicjatywa ustawodawcza skierowana została z Senatu do Sejmu, tylko – jak to określił - zalega w szufladach sejmowych. Według Marszałka Grodzkiego sprawa wymaga pilnej reakcji państwa, bo „za chwilę nie będzie nas miał kto operować".

Marszałek Senatu rozmawiał także z prezydentem o nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, nad którą prace zaczyna Izba. Nowela zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra, który ma wejść w życie po 12 miesiącach od ogłoszenia ustawy. Jak zapowiedział Marszałek w sprawie ustawy zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie Senatu – prawdopodobnie 9 października br. – gdyż senatorowie już sygnalizują, że potrzebują więcej czasu na prace nad tymi przepisami. Jak powiedział prof. Tomasz Grodzki "prezydent stoi na stanowisku, że o ile branża futerkowa może być wygaszana, dobrostan i humanitarne traktowanie zwierząt jest absolutnie wymogiem cywilizacyjnym, z czym i ja się całkowicie zgadzam, to również trzeba pamiętać o ludziach, którzy zainwestowali w te biznesy, mają kredyty". Marszałek Senatu dodał, że są przykłady innych krajów, które odchodziły od hodowli zwierząt futerkowych i  można – jak to określił - wygaszać ją w naszym kraju w sposób cywilizowany. Chodzi o odpowiedni czas, pewne rekompensaty, szereg działań osłonowych, które jak powiedział Marszałek „doprowadzą do tego, że osiągniemy cel - hodowla zwierząt futerkowych w Polsce nie będzie więcej miała miejsca, natomiast ludzie będą mieli czas się przebranżowić, zająć się czymś innym, a ich dobrostan ekonomiczny ucierpi nad tym jak najmniej". Prof. Tomasz Grodzki zwócił uwagę, że nowelizacja zawiera nie tylko zakaz hodowli zwierząt na futra, ale i inne przepisy, a szereg zastrzeżeń do niej mają też na przykład hodowcy koni czy kynolodzy.

Marszałek Grodzki poinformował ponadto, że rozmowa z prezydentem dotyczyła też kwestii międzynarodowych, w tym Trójkąta Weimarskiego. "Jest taka koncepcja, żeby go odmrażać trochę na poziomie senackim z senatem Francji, z Bundesratem, z Senatem Rzeczypospolitej"- powiedział Marszałek. Ponadto - jak mówił - rozmowa dotyczyła rozpoczynającej się we wtorek po południu wizyty prezydenta we Włoszech

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.