Narzędzia:

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i senatorowie oddali hołd warszawskim powstańcom

01.08.2020
Marszałek Senatu na obchodach 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (fot. M. Marchlewska, Kancelaria Senatu)

1 sierpnia 2020 r., w 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki i senatorowie oddali hołd warszawskim powstańcom.

Marszałek i senatorowie wzięli udział w uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach w godzinę "W". Hołd Powstańcom oddali przedstawiciele władz - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu, parlamentarzyści, prezydent Warszawy,  a także weterani, harcerze i warszawiacy.

O godz. 17, o której 1 sierpnia 1944 roku, rozpoczął się w Warszawie zryw powstańczy - przed pomnikiem Gloria Victis zawyły syreny. Uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i odegrano hejnał warszawski. Modlitwę w intencji poległych powstańców odmówił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. Dla uczczenia 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego oddano także salwę honorową.Następnie złożono wieńce.

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis były kulminacyjnym punktem państwowych obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wcześniej Marszałek Senatu i  prezydent stolicy Rafał Trzaskowski złożyli kwiaty pod pomnikiem "Polegli Niepokonani" na stołecznej Woli. Towarzyszyła im uczestniczka powstania, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy Wanda Traczyk-Stawska.

Na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy we wspólnych mogiłach pochowano ponad 100 tys. w większości bezimiennych cywilnych mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji, którzy polegli w walkach, zostali zamordowani w masowych egzekucjach i spaleni podczas 63 dni Powstania Warszawskiego w różnych dzielnicach miasta. Pochowano tam także ponad 3,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku.

Marszałek Senatu wziął udział w złożeniu aktu erekcyjnego budowy Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli i w sadzeniu drzewa pamięci powstańców, cywilów i wszystkich poległych w Powstaniu Warszawskim mieszkańców Warszawy.

W parku Powstańców na Woli w miejscu budowy izby pamięci prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że przez lata o powstaniu mówiono nieprawdę lub nie mówiono w ogóle. Prezydent Warszawy powiedział, że "Dziś rozpoczynamy realizację nowego etapu zachowania pamięci. Powstanie tu izba pamięci, w której udokumentujemy rzeź Woli i zagładę ludności cywilnej. Budowa to efekt starań całego komitetu kierowanego przez panią Wandę Tkaczyk-Stawską". Dodał, że "dbanie o pamięć o tych cywilach to dzisiaj nasz wspólny obowiązek".

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy pochowane są m.in. ofiary rzezi cywilnej ludności Woli, dokonanej przez Niemców i towarzyszące im jednostki kolaboracyjne złożone z Rosjan, Ukraińców, Azerów i Turkmenów w pierwszych dniach powstania. Eksterminacja mieszkańców Woli trwała od tzw. czarnej soboty 5 sierpnia do 7 sierpnia. Ofiarami masowych egzekucji padło w tym czasie około 40 tys. osób w różnych punktach dzielnicy. Ciała ofiar palono. Rzeź zakończył rozkaz Hitlera, nakazujący wysyłanie tych, którzy przeżyli, do obozów koncentracyjnych lub do pracy przymusowej.

Wcześniej Marszałek Senatu złożył wieniec przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. 

Przed południem, w imieniu Marszałka Senatu, wieniec pod pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944” w parku im. generała Gustawa Orlicz-Dreszera złożyła senator Barbara Borys-Damięcka.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Rozkaz o wybuchu powstania wydał 31 lipca 1944 r. dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór".1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Tylko co czwarty powstaniec miał broń. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Do niemieckiej niewoli dostało się ponad 15 tys. powstańców.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.