Narzędzia:

Wizyta Marszałka Senatu RP w woj. opolskim

30.06.2020
Wizyta Marszałka Senatu RP w woj. opolskim - Pawłowice (fot. Marta Marchlewska - Kancelaria Senatu)

Samorządność jest jedną z najlepszych rzeczy, która udała się nam w ponad 30-letniej historii wolnej Polski – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki na spotkaniu z samorządowcami w Pawłowicach w woj. opolskim. Marszałek zapewnił, że samorządy mają w Senacie X kadencji sojusznika i sprzymierzeńca, a drzwi Izby Wyższej są dla samorządowców zawsze otwarte.

W swoim wystąpieniu Marszałek podkreślił, że samorządy udowodniły, iż w sprawach lokalnych lepiej decydować na dole, niż poprzez centralne planowanie w Warszawie. „Państwa praca nie jest lekka, wymaga twardych dyskusji, ciężkich bojów, jest często niewdzięczna. Ale za to, co robicie na rzecz swoich lokalnych społeczności należy się Państwu szacunek, cześć i chwała” – powiedział.

Prof. Tomasz Grodzki zapewnił, że Senat stara się realizować postulaty samorządowców, przygotowując inicjatywy ustawodawcze, dotyczące np. poziomu zadłużenia. Przypomniał, że Senat ma w obecnej kadencji wyjątkowo silną reprezentację samorządowców, wśród których znajdują się między innymi byli prezydenci miast – senatorowie Zygmunt Frankiewicz, Janusz Gromek czy Wadim Tyszkiewicz, czy byli radni – prof. Grodzki przypomniał, że on sam był przez 12 lat radnym miasta Szczecina. W ocenie Marszałka Senatu samorządy mają obecnie trudny czas, który można wytłumaczyć polityką, ale nie da się go wytłumaczyć z punktu widzenia interesu Rzeczypospolitej. „To jest jedno z naszych zadań, aby odwrócić ten trend, władza centralna nie jest od tego, by decydować o wszystkim” - zaznaczył Marszałek Senatu.

Według prof. Grodzkiego wybory prezydenckie zdefiniują los samorządu terytorialnego na najbliższe lata. Marszałek wyraził nadzieję, że po wyborach samorządom zostanie przywrócona należna im rola, która powierzona im została przez obywateli. „Prezydent musi czuć samorząd i musi na co dzień współpracować z tymi, którzy każdego dnia pracują dla swoich społeczności” – zaznaczył Marszałek Grodzki.

Spotkanie pod hasłem „30-lecie funkcjonowania samorządu terytorialnego” zorganizowali senatorowie Danuta Jazłowiecka i Beniamin Godyla. Wziął w nim udział także przewodniczący senackiej komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Zygmunt Frankiewicz. Obecni na  spotkaniu samorządowcy z woj. opolskiego otrzymali od Marszałka Senatu listy gratulacyjne z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.

O samorządności i udziale młodych ludzi w życiu lokalnych społeczności prof. Tomasz Grodzki rozmawiał z przedstawicielami Młodzieżowych Rad Miast, Gmin, Powiatów oraz Województw, które odbyło się w Opolu.  Marszałek Senatu dziękował młodzieży za zaangażowanie i zachęcał do stawiania sobie coraz to nowych i ambitniejszych celów. „W wolnej i demokratycznej Polsce mimo różnych zmian i klimatu dla samorządności, wasze możliwości są nieograniczone. Tylko od was zależy czy osiągniecie to, co sobie założycie” – mówił prof. Grodzki. „ W tej sztafecie pokoleń, to waszym prawem jest mieć marzenia, a naszym obowiązkiem jest wam realizację tych marzeń ułatwiać. Wtedy my będziemy spokojni, że Polska jest w bezpiecznych rękach” – dodał Marszałek.

Młodzi ludzie z całej Polski dzielili się swoimi doświadczeniami z prac młodzieżowych rad oraz z ich problemami we współpracy z władzami lokalnymi. Zaapelowali do Marszałka o wprowadzenie takich zmian legislacyjnych, które usprawnią już istniejące przepisy, dotyczące młodzieżowych rad gmin. W odpowiedzi Marszałek Grodzki zaprosił przedstawicieli młodzieżowych rad do Senatu i nie wykluczył objęcia patronatem Izby inicjatywy młodzieżowych rad. Zwrócił jednak uwagę, że aktywności społecznej nie da się zapisać ustawowo i zmiany w prawie nie zmuszą nikogo do współdziałania z młodzieżą. „Działajcie oddolnie i realnie, wtedy będzie miało to zdecydowanie lepszy sens” – zachęcał Marszałek Grodzki.

W spotkaniu uczestniczyli m. in. członkowie młodzieżowych rad m.in. z Krakowa, Częstochowy, Zdzieszowic, Kędzierzyna-Koźla czy Opola. Wzięli w nim udział także przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którzy przekazali Marszałkowi Grodzkiemu list ze swoimi postulatami.

Na zakończenie wizyty w Opolu Marszałek Senatu RP spotkał się z dyrektorami opolskich szpitali, z którymi rozmawiał między innymi o sytuacji placówek w dobie pandemii oraz o tym, jak pomóc ochronie zdrowia w wyjściu z zakrętu, w który wpędził ją koronawirus. W ocenie Marszałka należy zastanowić się m.in. co stanie się ze szpitalami jednoimiennymi po zakończeniu pandemii, jak powinien być wyliczany przyszłoroczny ryczałt pozostałych placówek, które z powodu koronawirusa miały znacznie mniej pacjentów, jak rozwiązać problemy onkologii i kardiologii. Jak powiedział prof. Tomasz Grodzki ministerstwo zdrowia nie rozwiązuje tych problemów, bo zajmuje się tym, jak wybrnąć z ambarasów związanych z zakupem maseczek od instruktora narciarstwa czy przepłaconych respiratorów. „Dla niektórych ta epidemia stała się eldorado, a żerowanie na cudzym nieszczęściu to jest najgorszy stopień odczłowieczenia” – podkreślił Marszałek Senatu. Zaznaczył, że dla szpitali pandemia nie była eldoraro, oznaczała natomiast gigantyczne kłopoty. Według Marszałka Grodzkiego Polskę czeka poważna debata o tym, co zrobić z ochroną zdrowia – czy to pod auspicjami ewentualnego nowego prezydenta, czy też Senatu. Zapewnił, że zarówno Izba Wyższa, jak i senacka komisja zdrowia są otwarte na postulaty środowiska medycznego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.