Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Wietnamu

sprawy międzynarodowe 03.07.2020
Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Wietnamu (fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu)

W dniu 3 lipca 2020 r. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął Ambasadora Socjalistycznej Republiki Wietnamu pana Vu Dang Dunga, który kończy swoją misję dyplomatyczną w Polsce. Ambasador poinformował o stanie relacji polsko-wietnamskich i możliwościach ich dalszego rozwoju, zwłaszcza w  obszarze wymiany handlowej i w sferze wzajemnych inwestycji. Wyjaśnił, że wietnamskie Zgromadzenie Narodowe dostrzega potrzebę wdrożenia reform w wielu obszarach gospodarki, gdyż liczne przepisy nie przystają do rzeczywistości rynkowej.

Ambasador Vu Dang Dung prosił o kontynuację współpracy parlamentarnej między Polską i Wietnamem. Uznał, że polskie doświadczenia w reformowaniu systemu gospodarczego mogą być dla Wietnamu dobrym wzorcem. Wskazał również na możliwości współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego wymieniając kierunki, którymi są zainteresowani Wietnamczycy (górnictwo, farmacja, okrętownictwo).

Marszałek Tomasz Grodzki wyraził nadzieję, że w stosunkowo nieodległej przyszłości pandemia COVID-19 ulegnie wygaszeniu na tyle, że możliwy będzie zintensyfikowanie współpracy pomiędzy polskim Senatem i wietnamskim Zgromadzeniem Narodowym poprzez wznowienie kontaktów parlamentarnych grup bilateralnych.

Marszałek Senatu podziękował Ambasadorowi Vu Dang Dungowi za reprezentowanie Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Rzeczypospolitej Polskiej przez ostatnie trzy lata i za jego wkład w rozwój polsko-wietnamskich stosunków.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja „Zielone rolnictwo: potencjał polskiej agrobiotechnologii”

11 czerwca 2021 r. w Senacie dyskutowano na temat potencjału polskiej agrobiotechnologii.

Posiedzenie Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu RP

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 10 czerwca br., dyskutowali między innymi o Krajowym Planie Odbudowy oraz o Polskim Ładzie.

Wicemarszałkowie Senatu pożegnali prof. Samsonowicza

Gabriela Morawska-Stanecka oraz Bogdan Borusewicz wzięli udział w uroczystościach pożegnalnych prof. Henryka Samsonowicza, które odbyły się 10 czerwca br. na warszawskich Powązkach Wojskowych.