Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Wietnamu

sprawy międzynarodowe 03.07.2020
Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Wietnamu (fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu)

W dniu 3 lipca 2020 r. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął Ambasadora Socjalistycznej Republiki Wietnamu pana Vu Dang Dunga, który kończy swoją misję dyplomatyczną w Polsce. Ambasador poinformował o stanie relacji polsko-wietnamskich i możliwościach ich dalszego rozwoju, zwłaszcza w  obszarze wymiany handlowej i w sferze wzajemnych inwestycji. Wyjaśnił, że wietnamskie Zgromadzenie Narodowe dostrzega potrzebę wdrożenia reform w wielu obszarach gospodarki, gdyż liczne przepisy nie przystają do rzeczywistości rynkowej.

Ambasador Vu Dang Dung prosił o kontynuację współpracy parlamentarnej między Polską i Wietnamem. Uznał, że polskie doświadczenia w reformowaniu systemu gospodarczego mogą być dla Wietnamu dobrym wzorcem. Wskazał również na możliwości współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego wymieniając kierunki, którymi są zainteresowani Wietnamczycy (górnictwo, farmacja, okrętownictwo).

Marszałek Tomasz Grodzki wyraził nadzieję, że w stosunkowo nieodległej przyszłości pandemia COVID-19 ulegnie wygaszeniu na tyle, że możliwy będzie zintensyfikowanie współpracy pomiędzy polskim Senatem i wietnamskim Zgromadzeniem Narodowym poprzez wznowienie kontaktów parlamentarnych grup bilateralnych.

Marszałek Senatu podziękował Ambasadorowi Vu Dang Dungowi za reprezentowanie Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Rzeczypospolitej Polskiej przez ostatnie trzy lata i za jego wkład w rozwój polsko-wietnamskich stosunków.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 12 sierpnia 2020 r.

Obradowały komisje senackie

Marszałek Grodzki: Senat przyjmie rezolucję w sprawie Białorusi

Podczas rozpoczętego we wtorek, 11 sierpnia br. trzydniowego posiedzenia Senat przyjmie rezolucję w sprawie wydarzeń na Białorusi. Poinformował o tym na briefingu prasowym przed rozpoczęciem obrad Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

14. posiedzenie Senatu – pierwszy dzień

Przerwa w obradach do 12 sierpnia 2020 r. do 10.30