Narzędzia:

Wizyta Marszałka Senatu RP w woj. śląskim

09.07.2020
Wizyta Marszałka Senatu RP w woj. śląskim - Siewierz (fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu RP)

- Nic nie raduje mnie bardziej niż to, że nasza tak różnorodna i kreatywna wspólnota narodowa tworzy Polskę naszych marzeń - powiedział Marszałek Senatu RP w Siewierzu, podczas wizyty związanej z 30-leciem samorządu terytorialnego w Polsce. Podczas konferencji prasowej Marszałek podkreślił, że wspólnoty lokalne wraz ze swoimi władzami udowodniły, jak reagować na potrzeby mieszkańców i je realizować, a reformę samorządową, zapoczątkowaną wyborami do rad gmin w 1990 roku uznał za jedno z najlepszych dokonać minionego trzydziestolecia.

W ocenie prof. Tomasza Grodzkiego Siewierz jest doskonałym przykładem tego, że nie ogląda się na innych, tylko szuka rozwiązań w interesie mieszkańców, realizując niezbędne inwestycje takie jak żłobek, przedszkole czy obiekty sportowe. Marszałek zapewnił też samorządowców, że mają w Izbie Wyższej przyjaciela, na którego mogą liczyć przy proponowaniu i wdrażaniu rozwiązań korzystnych dla wspólnot lokalnych.

Na spotkaniu ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu Marszałek Senatu dziękował seniorom za ich odpowiedzialne podejście do pandemii, za to, że stosują się do zaleceń epidemicznych. Prof. Grodzki mówił, że wciąż trzeba zachowywać się racjonalnie – dbać o higienę, dezynfekować ręce, zachowywać dystans i nosić maseczki, a także zaszczepić się, gdy wynaleziona zostanie szczepionka na koronawirusa. Wypowiedzi przeciwne obowiązkowym szczepieniom na różne choroby Marszałek Grodzki  ocenił jako nieakceptowalne.

Marszałek Senatu zapowiedział, że jesienią Senat rozważy zainicjowanie kampanii na rzecz noszenia maseczek ochronnych także w przypadku typowych jesiennych infekcji – przeziębień czy grypy, by chronić siebie i innych przez zarażeniem.

Podczas rozmów z seniorami i samorządowcami Marszałek Grodzki nawiązał także do nadchodzącej II tury wyborów prezydenckich. W jego przekonaniu w tych wyborach „musimy zdecydować, jakiej wizji Polski chcemy – demokratycznej czy autorytarnej, samorządowej czy centralistycznej, patrzącej w przyszłość czy nurzającej się w mrokach przeszłości. Jak podkreślił, o to idzie bój w wyborach, a nie o zwycięstwo jednego z dwóch kandydatów. „Wybierzmy takiego, który w naszym mniemaniu spełni nasze oczekiwania na teraz, na pięć lat do przodu i dalej” – apelował Marszałek.

Na spotkaniach w Bielsku-Białej i Żywcu z przedstawicielami samorządów lokalnych Marszałek Grodzki podkreślał wsparcie Senatu dla samorządów i idei samorządności. Zapewniał, że samorządy mają w Izbie Wyższej szczególne miejsce i mogą liczyć na jej wsparcie. Przypominał, że w Senacie zasiada wielu byłych samorządowców. „Polska zaczęła się od marzeń, a samorządy udowadniają, że przekuwanie nawet najmniejszych marzeń w rzeczywistość powoduje, że Polska zmienia się i pięknieje” – mówił Marszałek Senatu. Podkreślal także znaczenie inwestycji samorządowych dla rozwoju społeczności lokalnych. Prof. Tomasz Grodzki mówił także o konieczności odbudowy wspólnoty narodu polskiego i ocenił, że będzie to jedno z głównych zadań nowo wybranego prezydenta. "Prezydent powinien być budowniczym wspólnoty, żeby powoli, cierpliwie zasypywać te okropne rowy niechęci i nienawiści, które podzieliły nas - czasami nawet w tych samych rodzinach; żeby budować wspólnotę narodu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie byli obojętni, abyśmy poszli na wybory, abyśmy wybrali zgodnie z własnym sumieniem" – przekonywał Marszałek podczas konferencji prasowej w Bielsku Białej.

Przedstawiciele samorządów informowali Marszałka Senatu o problemach, jakie w ich społecznościach spowodowała pandemia koronawirusa. Apelowali o większe wsparcie finansowe dla samorządów zarówno w tarczach antykryzysowych jak i np. w wysokości subwencji oświatowej. Rozmowy dotyczyły także bolączek samorządów w ochronie zdrowia. Prof. Tomasz Grodzki zadeklarował wsparcie dla rozwiązania problemów, jakie narosły wokół szpitala powiatowego w Żywcu.

W Bielsku-Białej i w Żywcu Marszałek Senatu spotkał się także z mieszkańcami.

Podczas wizyty w woj. śląskim Marszałkowi Senatu towarzyszyli senatorowie Halina Bieda, Zygmunt Frankiewicz, Agnieszka Gorgoń-Komor, Beata Małecka-Libera i Joanna Sekuła.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja „Zielone rolnictwo: potencjał polskiej agrobiotechnologii”

11 czerwca 2021 r. w Senacie dyskutowano na temat potencjału polskiej agrobiotechnologii.

Posiedzenie Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu RP

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 10 czerwca br., dyskutowali między innymi o Krajowym Planie Odbudowy oraz o Polskim Ładzie.

Wicemarszałkowie Senatu pożegnali prof. Samsonowicza

Gabriela Morawska-Stanecka oraz Bogdan Borusewicz wzięli udział w uroczystościach pożegnalnych prof. Henryka Samsonowicza, które odbyły się 10 czerwca br. na warszawskich Powązkach Wojskowych.