Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu z misją wyborczą OBWE

22.06.2020
Spotkanie Marszałka Senatu z misją wyborczą OBWE (fot. Kancelaria Senatu)

W dniu 22 czerwca br. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przyjął Szefa Specjalnej Misji Oceny Wyborów Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie pana Thomasa Boserupa oraz członków misji. Specjalna Misja Oceny Wyborów Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE przebywa w Warszawie w związku z wyborami powszechnymi Prezydenta RP zarządzonymi na 28 czerwca br. W spotkaniu wzięli również udział wicemarszałkowie Senatu Bogdan Borusewicz, Michał Kamiński i Gabriela Morawska-Stanecka oraz przewodniczący senackich komisji –Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Bogdan Klich oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senator Aleksander Pociej.


Członkowie misji OBWE byli zainteresowani zmianami w prawodawstwie, którymi Senat zajmował się na przestrzeni ostatnich tygodni w związku z wyborami prezydenckimi - w szczególności zmianami wprowadzonymi po 10 maja br., tj. po pierwotnym terminie wyborów, w którym głosowanie nie zostało zorganizowane. Wyjaśniając sytuację przedwyborczą w Polsce, Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował członków misji OBWE, że wobec licznych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19, Senat odrzucił możliwość zorganizowania wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej, gdyż krótki czas na ich przygotowanie i chaos organizacyjny przełożyłyby się na brak przejrzystości procesu wyborczego. Przekazał również, że Senat nie mógł się zgodzić na organizowanie wyborów przez Pocztę Polską i ministra aktywów państwowych zamiast przez powołaną do tego Państwową Komisję Wyborczą. Senatorowie zaznaczyli, że dążąc do organizacji wyborów w późniejszym terminie przy zachowaniu odpowiednich standardów, nie chcieli tworzyć żadnych wątpliwości natury konstytucyjnej. W związku z tym apelowali do rządu o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, co zgodnie z Konstytucją RP oznaczałoby automatyczne odroczenie terminu wyborów. Jako alternatywę wskazywali na możliwość zorganizowania wyborów po zakończeniu kadencji przez urzędującego Prezydenta RP (wówczas, do czasu nowego rozstrzygnięcia wyborczego, obowiązki Prezydenta RP pełniłby Marszałek Sejmu). Rząd nie skorzystał jednak z tych w pełni konstytucyjnych rozwiązań. Senatorowie przekazali członkom misji OBWE, że wobec postawy rządu i rosnącego oczekiwania społecznego szybkiego określenia nowego terminu wyborów i zasad głosowania, zdecydowali się nie odrzucać uchwalonej przez Sejm w dniu 12 maja br. ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Poinformowali również, że zgoda polityczna na przyjęcie tej ustawy - przy jednoczesnym wprowadzeniu do niej poprawek - obarczona była pewnym ryzykiem. Stworzony został bowiem niebezpieczny precedens, dający możliwość kwestionowania wyniku nadchodzących wyborów prezydenckich oraz dowolnego interpretowania przepisów Konstytucji RP i ustaw przy organizacji każdych kolejnych wyborów.


Członkowie misji OBWE pytali również o ocenę nowych procedur wyborczych przez członków Prezydium Senatu i przewodniczących obu senackich komisji. Zwrócono uwagę na nierówności w finansowaniu kampanii wyborczej przez poszczególne komitety, przyznanie krótszego czasu na zbieranie podpisów poparcia kandydatów zarejestrowanych po 10 maja br. oraz zmniejszenie liczby obwodów głosowania za granicą. Szczególną uwagę poświęcono roli mediów publicznych w kampanii wyborczej. Senatorowie podkreślili, że w porównaniu do przekazu realizowanego przez media publiczne w czasie ubiegłorocznej kampanii związanej z wyborami do Sejmu i Senatu, nastąpiło znaczne pogłębienie nierówności w traktowaniu poszczególnych kandydatów. Przypomnieli jednocześnie, że oceniając ostatnie wybory do Sejmu i Senatu, OBWE miała już wtedy zastrzeżenia do tego aspektu procesu wyborczego w Polsce. Rozmawiano także o niedociągnięciach organizacyjnych związanych z głosowaniem przez Polaków poza granicami kraju, którzy stanowią istotną część elektoratu (opóźnienia w doręczeniu adresatom pakietów wyborczych do głosowania korespondencyjnego, brak precyzyjnych informacji o terminie i sposobie zwrotu pakietu korespondencyjnego przez wyborcę do konsulatu.

 

Specjalna Misja Oceny Wyborów Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE dokona wstępnej oceny procesu wyborczego w Polsce w ciągu dwóch dni po głosowaniu. Ostateczny raport zostanie opublikowany dwa miesiące po wyborach Prezydenta RP.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.