Narzędzia:

Marszałek Senatu RP zaapelował do premiera o udział w debacie o stanie finansów państwa

01.07.2020
Marszałek Senatu RP zaapelował do premiera o udział w debacie o stanie finansów państwa (fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu)

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki wezwał premiera Mateusza Morawieckiego, by przedstawił w Senacie informację o stanie finansów państwa, o którą wnioskowali senatorowie demokratycznej większości. Z powodu nieobecności Prezesa Rady Ministrów ani innego upoważnionego przedstawiciela, Izba przerwała w środę, 1 lipca br.  rozpatrywanie pktu 3 porządku dziennego 13. posiedzenia Senatu w brzmieniu „Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat finansów publicznych w 2020 r.”. Punkt ten został odroczony do czasu przybycia do Senatu przedstawiciela rządu.

Marszałek Senatu RP powiedział na konferencji prasowej, że Senat RP jest konstytucyjnym organem, który ma prawo oczekiwać, w imieniu wszystkich obywateli, odpowiedzi na pytania, jaki jest naprawdę stan finansów państwa i czy finanse Rzeczypospolitej są bezpieczne. Jak mówił, ludzie mają prawo wiedzieć, czy finanse państwa są bezpieczne, czy sfera budżetowa nie doświadczy obniżek, czy pieniądze na lokatach bankowych są zabezpieczone oraz czy będą zabezpieczone środki na wypłaty z tarcz antykryzysowych.

W ocenie Marszałka Tomasz Grodzkiego brak przedstawicieli Rady Ministrów w Senacie jest  niezwykle niepokojącym sygnałem. "Ktoś, kto nie przychodzi, to tak jakby chciał coś ukryć” – powiedział prof. Grodzki. "Oczekujemy jasnych informacji, jasnych deklaracji premiera i to jest rzecz absolutnie niezbędna, dlatego ponawiamy wezwanie dla premiera rządu, aby stanął przed obliczem Wysokiego Senatu i taką informację przedłożył" – oświadczył. Marszałek Senatu. zapewnił, że Izba może poczekać na premiera i zająć się rozpatrzeniem jego informacji w czwartek 2 lipca br., podczas drugiego dnia obrad Senatu; może też zostać zwołane specjalne posiedzenie Izby.

Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że debata jest esencją demokracji i oświadczył, że próby wyalienowania Senatu są niedopuszczalne i nie będą nigdy akceptowane.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja „Zielone rolnictwo: potencjał polskiej agrobiotechnologii”

11 czerwca 2021 r. w Senacie dyskutowano na temat potencjału polskiej agrobiotechnologii.

Posiedzenie Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu RP

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 10 czerwca br., dyskutowali między innymi o Krajowym Planie Odbudowy oraz o Polskim Ładzie.

Wicemarszałkowie Senatu pożegnali prof. Samsonowicza

Gabriela Morawska-Stanecka oraz Bogdan Borusewicz wzięli udział w uroczystościach pożegnalnych prof. Henryka Samsonowicza, które odbyły się 10 czerwca br. na warszawskich Powązkach Wojskowych.