Narzędzia:

Marszałek Senatu: Konstytucja 3 Maja była dziełem wizjonerów

społeczeństwo 03.05.2020
Marszałek Senatu: Konstytucja 3 Maja była dziełem wizjonerów (fot. PAP)

Konstytucja 3 Maja była dziełem Polaków, których można nazwać wizjonerami – powiedział w niedzielę w Szczecinie Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. W 229. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej Marszałek Grodzki złożył kwiaty pod Pomnikiem Czynu Polaków na szczecińskich Jasnych Błoniach.

"Cieszymy się, że możemy świętować wspaniałe polskie święto, przypominając, że pierwsza konstytucja w Europie, druga na świecie po amerykańskiej, która gwarantowała zupełnie inne prawa obywateli, niż wszystkie poprzednie akty prawne, była dziełem Polaków, ludzi, których można nazwać wizjonerami, bo wiemy jak potoczyła się historia Polski w następnych latach" – powiedział dziennikarzom Marszałek.

"Wiemy przez co nasz dumny i wielki naród musiał przejść, ale duma z tego powodu, że jako pierwsi pomyśleliśmy o tym, że wszyscy ludzie są równi, że świat się zmienia, że należy patrzeć z szacunkiem nie tylko na klasy szlacheckie, czy rządzące, ale również na innych, to było dzieło na tamte lata wiekopomne" – dodał Marszałek Senatu. "Dlatego z wielką radością, w tych niezwykłych warunkach, cieszę się, że mogę świętować w rodzinnym mieście to wspaniałe święto" – podkreślił Marszałek Grodzki.

229 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie – po amerykańskiej - i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Dzień 3 maja jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w wolnej Polsce ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.