Narzędzia:

26. posiedzenie Senatu – drugi dzień

17.06.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

17 czerwca 2021 r. zakończył się drugi dzień 26. posiedzenia Senatu. Senatorowie jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia ofiar wywózek na Syberię w 80. rocznicę IV deportacji,  rozpatrzyli 4 ustawy oraz zapoznali się z informacją o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w 2020 r.

Izba jednogłośnie, w obecności wiceprezesa Związku Sybiraków Mieczysława Pogodzińskiego, podjęła uchwałę w sprawie upamiętnienia ofiar wywózek na Syberię w 80. rocznicę IV deportacji (inicjatywa grupy senatorów). Senat oddaje w niej cześć i składa hołd wszystkim ofiarom represji sowieckich, w szczególności deportowanym. Senat przypomina, że na przełomie maja i czerwca 1941 r. miała miejsce czwarta, ostatnia deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego, m.in. na Syberię. Senatorowie podkreślają, że przeprowadzone w tak dużym zakresie w latach 1940–41 przez ówczesne władze sowieckie masowe wywózki były bezprecedensowym wydarzeniem na skalę światową. Zaznaczają, że pomimo tego, że od ostatniej deportacji minęło 80 lat, skutki dla rodzin nią dotkniętych trwają do dzisiaj, a wiele osób polskiego pochodzenia nadal żyje na terenie byłego Związku Sowieckiego.

Senat rozpatrzył:

Nowelizację ustawy o systemie oświaty i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (projekt poselski), która  przewiduje, że minister edukacji i nauki w celu realizacji polityki oświatowej państwa będzie mógł ustanawiać programy i przedsięwzięcia. W Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) ogłaszane będą szczegółowe kryteria dla podmiotów, chcących realizować konkretny program lub przedsięwzięcie. Minister edukacji i nauki w BIP będzie udostępniał informacje na temat tego, komu i jakie środki zostały przyznane w ramach programu albo przedsięwzięcia.

Ustawę o zmianie nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (projekt rządowy), na podstawie której dotychczasowy Uniwersytet stanie się Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Nowelę ustawy o doręczeniach elektronicznych (projekt rządowy), która przewiduje przesunięcie terminów wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej, a także złożenia przez wyznaczonego operatora projektów cennika i regulaminu świadczenia tych usług.

Ustawę o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (projekt rządowy) mającą na celu usunięcie przepisów pozwalających na jednokrotne przedłużenie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego oraz siarki rodzimej wydobywanej metodą otworową bez konieczności uprzedniego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Senatorowie zapoznali się z informacją o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w 2020 r., którą przedstawił prezes IPN Jarosław Szarek.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.

7. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 7. posiedzenie Senatu.